Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Menisküs Yaralanmaları Genel Menisküsler , diz ekleminde yastık görevi görürler , diz ekleminin bütünlüğüne yardım ederler ve dönmelerde güvence unsurudurlar. Menisküsler genelde dize yandan gelen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Menisküs Yaralanmaları ve Yırtıkları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Menisküs Yaralanmaları


  Genel
  Menisküsler, diz ekleminde yastık görevi görürler, diz ekleminin bütünlüğüne yardım ederler ve dönmelerde güvence unsurudurlar. Menisküsler genelde dize yandan gelen darbeler sonucu yırtılırlar. Diz bükülü iken uyluğun içe doğru aşırı dönmesi ile ve dizde aşırı gerilme sonucu da menisküsler yırtılabilir.


  Yırtılma nedenleri:
  - kaza ve darbelere bağlı
  - hasar oluşturan eklem hastalıklarına bağlı
  - eklem bağı hasarlarına bağlı
  - doğuştan var olan şekil değişikliklerine bağlı kendiliğinden yırtılma.


  Yırtılma Şekilleri
  - longitudinal (uzunlamasına) yırtıklar
  - transvers ve oblik (yatay ve eğri) yırtıklar
  - menisküs kisti ile birlikte olan yırtıklar.

  Tanı
  Muayene, röntgen, çift kontraslı artrografi, bilgisayarlı tomografi ve artroskopi ile tanı kesinleştirilebilir.


  Belirtiler
  - Kilitlenme : dizin 20-25 derece bükülü kalması, dizin gerilememesi durumudur. Bu durum bir kaç günlük istirahatle geçer. Ancak kilitlenmeye neden oalbilecek diğer durumlardan (ağrı, kitle gibi) ayırılmalıdır.

  - Boşalma : dizlerde boşalmaya neden olabilecek diğer durumlardan ayrılmalıdır.

  - Şişlik (sıvı birikmesi) : darbe - kaza sonucu meydana gelen menisküslerde görülebileceği gibi, menisküs yırtığı da sıvı birikmesine neden olabilir.


  Tedavi
  Menisküs yırtığı tanısı konulduktan sonra, yırtığın şekline ve olayın akut veya kronik oluşuna göre menisküsün tamamı veya bir kısmı ameliyatla alınır. Bir kısmının alınması tercih edilir. Ayrıca artroskopik yöntem günümüzde daha çok kullanılmaktadır.

  Diskoid menisküs denilen durum gelişim sırasında meydana gelen bir anomalidir ve sıklıkla dış menisküsde görülür. Dizin hareketleri sırasında sesli bir kayma meydana gelir. Yırtık gelişirse ağrı ve kayma şiddetlenir.

  Menisküs kisti; dış menisküsde daha sık görülür. Dışta ağrılı bir şişlik şeklinde görülür. Diz gerginken şişlik belirginleşir, bükülü iken kaybolur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ortopedik Hastalıklar - Spor Yaralanmaları
 3. Yaz Aylarında Omurilik Yaralanmaları Artıyor
 4. Menisküste yırtılma - menisküs dokusu - menisküs yırtığı çeşitleri
 5. Spor Yaralanmaları Hakkında Genel Bilgiler
 6. Spor Yaralanmaları İlk Yardım
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Menіsküsler sıklıklа travma sonucu yаrаlаnırlаr gеnç sрorcularda görülür. Ancаk kіrеçlеnmеyе bağlı yırtıklarda yaşlı hastalarda görülür nаdir değildir. En sık oluş mеkanіzması ауаk yerde sаbitken vüсudun diz üzerіnde dönmesi şeklindedir аrаbауа iniş bіnіşler sırasında yere bаsаn ayak tarafında veya topa vоle vururken yerde kalan ayak tarafında оlur. Mеnisküs yırtıklаrı ile birlikte ön çapraz bağ уaralanmaları ve іç yan bağ yaralanmaları da birlikte olаbilir ve tedavisi аçıѕındаn birlikte değerlendirilmelidir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri