Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Eskişehirin Yöresel Halk Oyun ları , Eskişehirin Halk Oyun ları , Eskişehirin Yöresel Oyun ları , Eskişehirin Yöresel Halk Oyun ları hakkında , Eskişehir yöresi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Eskişehirin Yöresel Halk Oyunları, Eskişehirin Halk Oyunları kıyafetleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskişehirin Yöresel Halk Oyunları, Eskişehirin Halk Oyunları, Eskişehirin Yöresel Oyunları, Eskişehirin Yöresel Halk Oyunları hakkında,  Eskişehir yöresi halk dansları yerleşim evreleri yöre halkının yapısı ve coğrafi konumun gereği değişik karakterler gösterir.

  Tür olarak karşılaştırıldığında erkek ve kadın dansları ayrı nitelikler taşımaktadır. Erkek dansları “Kaşıklı Zeybek” türü özelliği gösteren danslardır. Kadın dansları ise “Kaşıklı Karşılama” türü danslardır. Kadın danslarında zeybek adıyla oynanan danslar türün özelliklerini taşımazlar. Sözgelimi danslarda çok az daire yapılır. Dansçılar genellikle karşı karşıya oynarlar.

  Genel olarak Eskişehir yöresi halk danslarında zeybek ve kaşık danslarından etkilenmeler söz konusudur. Başka bir deyişle yöre dansları doğudan batıya güneyden kuzeye geçiş özelliği gösterirler.

  Anadolu insanının dansları üzerinde İslamiyet’in etkisiyle kadın ve erkek birlikteliğinin kısıtlayıcı etkisi pek görülmemesine karşın Eskişehir yöresinde bu etkilenme açıklıkla görülebilir. Eskişehir yöresinde bu güne kadar derlenmiş bütün danslarda kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı oynadığı görülmektedir. Müzikteki benzerliğe karşıt olarak dans uygulamalarında hiçbir benzerlik yoktur.Genel olarak kadın danslarında farklılık gözlense de birbirlerinden etkilenmeler söz konusudur. Bu etkilenmede coğrafi konumun özellikleri de yadsınamaz. Sözgelimi <Yoğurdum Var > oyunu bugün Afyon Kütahya ve Bilecik’te ayrı ayrı varyantlarla oynandığı gibi Bilecik ve yöresinde erkekler tarafından da oynanabilmektedir.

  Erkek danslarında ise genel tür özelliklerinin zeybek olmasının yanı sıra kadın danslarındaki gibi farklı dönem özelliklerinin saptanması söz konusu değildir. Olsa olsa coğrafi konum gereği Kütahya ve Bilecik yöresi etkilenmelerinden söz edilebilir. Bunun nedeni kadın danslarının kapalı toplum içerisinde kadının yapısı gereği etkilenmeye ve değişmeye açık olmayışıdır. Erkek danslarında ise bu etkilenme ve değişme daha hızlı ve belirgin olabilmektedir.

  Kadın Dansları: Eskişehir yöresi kadın dansları “Karşılıklı karşılama” türü danslardır. Yöre danslarının tümü türkülüdür. Türkü söyleyen kadınlar danslara zilli ya da zilsiz def ile katılırlar. Bu danslar bu gün köylerde ve şehrin eski yerleşim mahallelerinde biçim farklılıkları gösterse de oynanmaktadır. Bu danslardan “Kırka kadın zeybeği ” adlı oyun ise şöyledir.

  (3.2.2.)’lik ritimle oynanır. Karşılıklı dairede ve kendi çevresinde dönerek oynanır. Dansta omuz vuruşlar da kullanılır. Yörede dans “Yörük yürüyüşü” diye de tanımlanmaktadır. Sol ayak üzerinde yinelenen köşe dönüşleri dansın özgün yanıdır.

  Yörede oynanan diğer kadın oyunları ise şunlardır:

  Goc’öküz ‘Goc’öküzün Dizindedir Dermanı
  Zeybek Entarisi Kırmızı
  Düz Oyun ‘ Çeşmeler Yaptırdım
  Yoğurdum var yeşil meşil
  Ters Oyun Sel Önüne Söğüt Diktim Bir Sıra
  İndim Dereleri Yarelem
  Kahveyi Kavururlar
  Kara Kuş Gara Guşum Havada (Galtınma)

  Erkek Dansları: Eskişehir yöresi erkek dansları “Kaşıklı zeybek” türü danslardır. Zeybeklerden ve kaşıklı danslardan açık etkilenmeler görülür. Sırt ve diz vurmalar yöre danslarının en belirgin özellikleridir. Kaşık vuruşları aksak ve kuvvetlidir. Öyle ki yörede iyi oynayanlara “Kaşıkkıran” adı verilir. Kaşıkları kırarcasına vurmak hatta kırmak iyi oynamanın ön koşulu haline gelmiştir. Eski yerleşimin oluştuğu bölgelerde (İnönü)danslar daha ağır buna karşın Seyitgazi ve Kırka’da danslar daha hareketlidir. Türkülü olanların yanı sıra türküsüz olarak oynananlar da vardır. Türkülü olanlar genellikle bağlama eşliğinde türküsüz olanlar ise açık havada davul-zurna ya da davul-klarnet ile oynanır. Danslar yiğitlik ve kahramanlığı simgeler. Bu danslardan halkalı şeker ise şöyle oynanmaktadır:

  2.2’lik ritm özelliği vardır. Yöreye has kıvrak ve hareketli bir danstır. İleri-geri çabuk yürümeler ve sağ ayak ucuna basarak topuk döndürmeler başlıca özelliğidir.

  Yöre de oynanan diğer erkek oyunları ise şunlardır:

  İnönü Karşılaması Yoğurdum Var
  Galkı da Vermiş Atatürk Zeybeği
  Kralın Kız
  Kırka Zeybeği
  Küstüm Kesik Çayır-İnce Çayır
  Halkalı Şeker
  Sultan Seccades

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bartının Yöresel Halk Oyunları, Bartının Yöresel Oyunları,Bartının Halk Oyunları, Bartının
 3. Artvin halk oyunları ve Folklor, artvin yöresi halk oyunları,artvin halk oyunları,artvin o
 4. Amasya halk oyunları ve folklor, Amasya halk oyunları,amasya yöresi halk oyunları,amasya y
 5. Uşağın Yöresel Halk Oyunları, uşak yöresine ait halk oyunları,uşak halk oyunları nelerdir,
 6. Uşak Halk Oyunları ve Folklör, uşak oyunları,uşak halk oyunları,uşak halk oyunları nelerdi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri