Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen ''Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston

  Sponsorlu Bağlantılar
  Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston Görme Engelliler İçin Sensörlü Baston

  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen ''Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda Adana bölge finaline katılan liseliler görme engelliler için sensörlü baston çalışmasına imza attı.

  Çukurova Üniversitesi Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı'nda sergilenen 81 proje arasında yer alan ''görme engelliler için sensörlü baston'' sergiyi gezenler tarafından ilgiyle incelendi.

  Mersin Özel Çağ Fen Lisesi öğrencileri Hüseyin Orhun Başkan ve Turhan Öncel'in, görme engellilerin yolda daha rahat yürümelerini sağlamak için ''sensörlü baston'' projesi büyük beğeni topladı. Sensörlü bastonun, görme engellilerin günlük yaşamını kolaylaştıracağını belirten Başkan ve Öncel, "Engelliler artık yolda daha rahat yürüyecekler. Bastonun ucundaki sensör, kullanan kişiyi, karşısına çıkan çukur ve engebeli yol ve cisimlere karşı sesle uyarıyor.'' dedi.

  Başkan ve Öncel, çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: ''Bastona yerleştirdiğimiz su ve engellei algılayan sensörler ile trafik lambası sinyal alıcı devresi,. bastonu kişiyi karşısına çıkan çukur ve engebeli yol ve cisimlerle trafik ışıklarına karşı sesle uyarıyor. Bu çalışmanın tamamı bastonun üzerine yerleştirdiğimiz sensörler ve alıcı devresi ile gerçekleştiriliyor. Bastonun maliyeti 240 lira. ancak zamanla bu maliyet de düşecek. " diye konuştu.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Engelliler İçin Üniversiteler
 3. Çift Görme Neden Olur Çift Görme Nedenleri Nelerdir Çift Görme Sebepleri
 4. Görme engelliler için internet sitesi
 5. Görme engelliler için sensörlü baston icat edildi
 6. Görme Engelliler Için 'ses Sistemiyle çalışan Asansör' Projesi Hazırlandı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri