Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bobinleme Nedir? - Bobinleme Hakkında Bilgiler BOBİNLEME Bobinleme işlemi ipliğin sarılı olduğu kops veya bobinden başka bir bobine aktarılmasıdır. Bu işleme bobin aktarma da denir.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Post Bobinleme Nedir? - Bobinleme Hakkında Bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bobinleme Nedir? - Bobinleme Hakkında Bilgiler

  BOBİNLEME

  Bobinleme işlemi ipliğin sarılı olduğu kops veya bobinden başka bir bobine aktarılmasıdır. Bu işleme bobin aktarma da denir. İplikler üretildikten sonra kopslara veya open-end eğirme sisteminde olduğu gibi bobinlere sarılırlar. Bu aşamadan sonra iplik için iki yol vardır. Ya son mamul olarak piyasaya sunulacak ya da işletme içinde bir ara ürün olarak ele alınıp dokuma veya örme ünitesine sevk edilecektir. Eğer iplik halinde piyasaya sürülecekse kops halinde satılamayacağı için uygun bir şekilde müşteriye sunmak amacıyla bobinleme işlemi yapılır.
  İplik dairesinden gelen kopslar 100-105 gr iplik içerir. Bu kopsların üzerinde : kalın ekleme yerleri ince ve kalın yerler, koza ve kabuk parçaları gibi yabancı maddeler, uçuntular, gerilim farklılıkları gibi birtakım hatalar mevcuttur. Bütün bunlar, dokuma veya örme sırasında randımanı düşürür ve dokunan veya örülen kumaşta hatalı yüzeylere, düzgünsüzlüklere neden olur. Bu nedenle iplik makinesinden çıkan kopslar dokuma veya örme öncesinde hazırlık işlemlerinin ilk basamağı olarak bobinleme olarak bobinleme işlemine tabi tutulurlar.

  BOBİNLEMENİN AMAÇLARI

  Genel olarak bobin sarmanın ana amacı daha sonraki makineler için büyük ve aynı uzunlukta iplik ihtiva eden bobinlerin hazırlanması, ayrıca kopuş ve dokuma hatalarına neden olacak iplik hatalarının giderilmesidir. Bobinleme işleminin amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Doğrudan piyasaya sunulacak ipliklerin satış için uygun bobinlere sarılması bobinleme işlemiyle gerçekleştirilir.
  2. Atkı sarma, çözgü makinesi, büküm mekinesi ve benzeri durumlar için ekonomik çalışma yönünde iplik bobin halinde sarılmasıdır. Böylece daha büyük çapta iplik içeren bobinler elde edilir.
  3. Ring iplik makinesinde büküm kısa bir mesafede verilir. Büküm dağılımı düzgün değildir. İplik kops halinden bobin haline geçerken büküm dağılımı düzgünleşmiş olur.
  4. Bobinler boyama amacıyla sarılabilir. Boyanın içerden dışarıya dışardan içeriye geçebilmesi gerektir. İpliğin bobin halinde boyanabilmesi için, delikli paslanmaz metal patronlara gevşek olarak sarılır. Boyama işleminden sonra, yeniden bir bobinleme işlemi yapılır.
  5. Bobin makinesinde iplik hataları giderilir ve iplik temizlenir.

  İpliğin bobinlenmesi sırasında giderilen başlıca hatalar şunlardır:

  - iplikteki ince ve kalın yerler : iplikteki kalın kısımlar az bükülmüş bölgelerdir. Bu nedenle mukavemetleri düşük olup dokumada kopuşlara neden olurlar. Dokuma esnasında kopmazlarsa kumaşta hata oluştururlar. İplikteki ince kısımlar ise elyafın az olduğu ya da bükümün fazla olduğu yerlerdir. Bunlarda kopuklara ya da kumaş hatalarına neden olurlar. İplik üzerindeki düğümler değişik büyüklükte olabilir. Bu durumda çözgü ipliği lamellerden geçmez, kopar ya da aşırı sürtünmeye neden olur. Örmecilikte kullanılırsa iğne kırılmasına yol açabilir.
  -iplikhaneden gelen ekleme hataları : iplikhanede eğirme sırasında bir kopuştan sonra ortaya çıkan ve ekleme hatası olarak önce çift sarılmış bir kısım, sonrada kalın bir kısım meydana gelir. Kopuş esnasında eğrilmemiş kısımdan alınan uç, iplik sevk silindirinin altına diğer uçla beraber yerleştirilip sevk edildiği için bu hata oluşur.
  -ipliğe sarılmış uçuntular : bu hata iplik hanedeki uçuntuların ipliğe karışmasından olur.
  -bitkisel ve hayvansal artıklar(nopeler) : Bunlar balyadan ipliğe kadar ulaşabilecek kalıntılardır dokuma hatası oluştururlar.
  Çözgü makinelerinde duruşları önemi büyüktür. Düz çözgüde bir kopuş aynı anda çözgüsü çekilen 500 ile 800 ipliğin de duruşunu ifade eder. Bu da çözgünün verimini büyük ölçüde düşürür. Çözgü makinesinde kopstan çalışmak düşünülemez. Çünkü kopsların sık sık tükenmesi nedeniyle kops değiştirme işlemleri çok zaman alacaktır. Aynı zamanda bu duruşlar çözgünün kalitesini de düşürecektir. Bobin aktarma makinelerinde iplik uniform bir yapı kazanır. Bu da mukavemeti arttırır.  Dokuma makinelerinde hatalı ipliklerden oluşan kopuşlar nedeniyle makinenin duruşu veya dokumacının hatalı ipliği gidermek için makineyi kapatmasından doğan duruşlar verimi düşürdüğü gibi kaliteyi de kötüleştirir. Bu nedenle iplik hatalarının bobinleme esnasında giderilmesi gerekir. Modern dokuma makinelerinde dokumacının temel görevi, kopan iplikleri bağlayıp, makineyi tekrar çalıştırmaktır. Mekiksiz veya unifilli dokuma makinelerinde atkı ipliğinin uzun süre durmadan atılması ancak büyük bobin kullanılarak gerçekleştirilir. Aynı şekilde katlı bobin makinelerinde de yüksek randımanlı çalışma bobin kullanarak mümkündür.
  Örme iplikleri için gerekli olan parafinleme işlemi de bobinleme ile sağlanır.

  Bobinleme işlemindeki dikkat edilecek hususlar
  1- Renk, kalite ve numara ayrımı için tayin edilen renkli patronlar kesinlikle kullanılmalıdır.
  2- Her çeşit iplik için seçilen ayar ve gerginlik titizlikle muhafaza edilmelidir.
  3- Daire ve makinelerin temizliği sık sık yapılmalıdır.
  4- Otomatik olmayan makinelerde düğümler küçük ve sağlam atılmalıdır.
  5- Bobinlerin boş dönmesi ile ipliğin yıpranmasına meydan verilmemelidir.
  6- Bobinde düzgün sarıma dikkat edilmelidir.
  7- Makinelerin periyodik bakımları muntazam olmalıdır.

  Bobinde çıkması muhtemel hatalar ve sebepleri
  1- Yabancı maddelerin bobinlere karışması. Bu hata genellikle işçinin dikkatsizliğinden ileri gelmektedir.
  2- Bobinin düzgün sarılması. Bu hata daha çok sarım mekanizmasının arızalı ve ayarsız olmasından kaynaklanmaktadır.
  3- Çok küçük veya büyük bobinler. Bobin çapının ölçü ayarı bozuktur veya belirli ölçüye varan bobinler işçi tarafından çıkarılmamıştır.
  4- Yumuşak sarımlı bobinler. İpliğe gerekli gerginliğin verilmeyişinden kaynaklanmaktadır.
  5- Büyük düğümdeki bobinler. İşçinin usulüne uygun düğüm atmamasından kaynaklanır.
  6- Karışık iplik sarılmış bobinler. İşçi tarafından dikkatsizlik sonucu yapılan hatadır.
  7- Bozuk patronlu bobinler. İşçi hatasıdır ve ileriki işlemlerde karışıklığa neden olur.
  8- Yağlı ve kirli bobinler. İşçi hatasıdır, dikkat ve titizlik ister.
  Bobinlemede sarım parametreleri
  Bobinleme işleminde sarım işlemi ve bobine yönelik bir takım parametreler mevcuttur. Bunlar bobinleme amacına göre değişiklik gösterir. Bu parametreler bobinin, bobinleme işleminin kalitesi ile bobin makinesinin verimini doğrudan etkiler. Başlıcaları şunlardır:
  a) Sarım açısı
  b) Sarım uzunluğu
  c) Açısal hız
  d) Hatve
  e) Bobin tahrik sistemi
  f) Sarım yoğunluğu
  g) Bobin boyutları

  Sarım açısı:
  Bobinin dikmetrik planı ve bobin yüzeyindeki ipliklerin sarımları arasındaki açıdır.

  Çapraz bobin yoğunluğunu direk olarak etkileyen açıdır. Sarım açısı çok büyük veya çok küçük ise bobin üzerindeki iplikler dağılır. Bu açı enaz 5 derece olmalıdır ve 10 derece üzerine çıkmamalıdır. Sarım açısı sartgele sarımda sabitken, hassas sarımda değişkendir.  Sarım uzunluğu:
  Bir komple çaprazlama devrinde bobine sarılan ipliğin boyuna sarım uzunluğuna denir.


  Açısal Hız:
  Çevresel hızın yarı çapa bölümünden elde edilir. Bobin çapı büyüdükçe çevresel hız ve dolayısıyla açısal hız düşer. Şu formülle ifade edilir:

  Q: Açısal hız
  V: Çevresel hız
  R: bobin yarıçapı olmak üzere
  V
  Q=
  R


  Hatve :
  İplik rehberinin hareketinin, bir devresinde katettiği mesafedir. Hatve, silindirik bir bobine iplik sarılırken veya çift flanslı bir bobine iplik sarılırken olduğu gibi sabit bir miktar olabilir. Silindirik yapılı çapraz bobinde iplik rehberinin her sarım devrinde katettiği mesafe sabit olduğundan silindirik bobinlerde hatve değişkendir. Konik uçlu çapraz bobinde bobin sarımı sırasında iplik rehberinin her sarım devrinde katettiği mesafe değiştiği için hatve de değişkendir.  Bobin Tahrik Sistemi :

  İplik bobininin tahrik sistemi çevresel veya göbekten olarak iki yöntemle tanımlanır. Yüzeysel sistemde bobin düz yüzeyli bir tahrik silindiri veya yivli bir sarım silindir tarafından tahriklenir. İpliğin fiziksel özellikleri sürtünmelere dayanabilecek kapasitede ise çevresel tahrik sistemi kullanılabilir. Yivli silindirli tahrik sisteminde sarım açısındaki seçenekler daha azdır. Yiv içerisinde büküm bozulmaları olabileceği gibi ipliği yiv içerisinde tutabilmek için yüksek iplik gerginlikleri uygulanmalıdır. Bu nedenle kullanım alanları sınırlıdır. Göbekten tahrikli sistemler, ince ve hassas iplikler için uygundur. Bu sistemin dezavantajı ise sabit sarım hızı istendiğinde daha komplike ve pahalı olmasıdır.

  Sarım Yoğunluğu :

  Sarım yoğunluğu büyük ölçüde sarım gerginliği tarafından belirlenir. Önemli bir husus, gerginliğin ve gevşekliğin iplik özelliklerini ve sarımı bozmayacak şekilde ayarlanmasıdır. Sarım yoğunluğu bobinin kullanım amacına göre değişim göstermektedir. Çok fazla yoğunluk gerektiren durumlarda, örneğin dikiş masuralarında hassas sarım yöntemi ile sıkı sarım yöntemi uygulanabilir. Rastgele sarımda yoğunluk masuraya en yakın bölgede en yüksek değerde, bobinin dış çapında ise en düşük değerdedir.
  Yoğunluğu tayin eden diğer faktörler ise bobin ile tahrik silindiri arasındaki temas basıncı, sarım açısı ve sarım hızıdır. Temas basıncı hassas bir mekanik bir mekanizma ile kompanse edilerek yoğunluk kontrol edilebilir. Sarım hızı arttıkça iplik gerginliği de arttığı için yoğunluk artar. Yüksek sarım hızlarında bobindeki merkez kaçtan dolayı iplik sarımları paralelleşme eğiliminde olduğu için yoğunluk artacaktır.
  Bobin Boyutları:

  Bobin boyutlarının seçiminde en önemli etken, sarım hızıdır. Bobin boyutlarında birtakım sınırlamalar söz konusudur. Hassas sarım sistemlerinde bobin büyüdükçe sarım açısı artacağından bobin çapına bir sınırlama gelecektir. Sarım açısındaki sınırlamalar, ipliklerin tipine göre belirlenmiştir. Bu sınırlar aşıldığında sarım omuzlarında şişmeler veya sert kısımlar görülebilir. Sarım uzunluğu boyunca vargel uzunluğu daraltılarak yada kademeli hassas sarım uygulanarak bu problemlere çözüm bulunmaktadır.
  Rastgele sarım sistemlerinde bobin çapı büyüdükçe sarım sayısı azalacağından bobin boyutları sarım sayısına göre önceden belirlenir.
  Bunlardan başka bobin boyutlarının üretici ve tüketiciye taşıma kolaylığı sağlayacak ve fazla yer kaplamayacak şekilde tasarlanması gerekir. Tüketicinin istediği iplik miktarı dikkate alınmalı ve artık ipliğin fazla olmamasına dikkat edilmelidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fotoperyodizm Nedir Hakkında Bilgiler
 3. Apandisit Nedir – Apandist Hakkında Bilgiler
 4. Buhar Nedir Nasıl Oluşur - Hakkında Bilgiler
 5. İmplant Nedir Hakkında Kısaca Bilgiler
 6. Mimarlık Bölümü Hakkında Bilgiler Nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri