Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Oligopol ne demektir , Oligopol piyasası ne demektir? Bir piyasada fiyatı etkileme gücüne sahip satıcı sayısı yalnız iki ise bu ortama duopol piyasası denir. Bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Oligopol ne demektir, Oligopol piyasası ne demektir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Oligopol ne demektir, Oligopol piyasası ne demektir?

  Bir piyasada fiyatı etkileme gücüne sahip satıcı sayısı yalnız iki ise bu ortama duopol piyasası denir. Bu nitelikte az sayıda şirketin olduğu piyasalar ise oligopol piyasası olarak anılır.

  Oligopol piyasasında da monopol piyasasında olduğu gibi sektöre girmek zordur.

  Telekomünikasyon, beyaz eşya, temizlik ürünleri, bankacılık gibi sektörlerde maliyet, güvenlik gibi nedenlerle çok sayıda firmanın sektöre katılması zordur ve oligopol örneklerine daha sık rastlanır.

  Oligopol piyasasında şirket sayısının çoğulluğu tam rekabet piyasası ile karıştırılmamalıdır. Tam rekabet ortamında firmalar fiyatı belirleyemeyecek kadar çok sayıda ve serbest iken, oligopolde yer alan firmalar fiyatları tek başlarına etkileyebilme gücü yüzünden birbirlerine bağımlı karar alır ve hareket ederler.

  Oligopolde firmalar iki farklı davranış tipi gösterebilir. Aralarında sıkı bir rekabet olduğunda kampanyalarla fiyat düşürme politikaları tüketiciye olumlu yansır. Ancak bazen firmalar birlikte hareket etmeyi tercih eder. Buna "kartel" adı verilir.

  Anlaşma yaparak kartel oluşturmak yasal değildir ancak gizli anlaşmalarla bu sağlanabilir. Bu durumda oligopol tüketiciye zarar verir. Gizli kartelleşmeyi önlemek için ülkeler yasal yaptırımlar uygular.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kut Ne Demektir
 3. Örf Ne Demektir
 4. Kişisel Gelişim Ne Demektir Nedir Kişisel Gelişim Ne Demektir Hakkında Bilgi
 5. Monopol (tekel) nedir, Monopol piyasası ne demektir
 6. Tam rekabet piyasası ne demektir, Tam rekabet piyasasının özellikleri nelerdir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri