Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ninninin Yararları Nelerdir , Ninninin Yararları Hakkında Bilgi Ninnilerin büyük yararı Bebeği ninni ile uyutmak onu hayata hazırlıyor.. Ninnilerin büyük yararı Ninnilerin bebekleri uyutmanın yanında
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ninninin Yararları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ninninin Yararları Nelerdir,
  Ninninin Yararları Hakkında Bilgi


  Ninnilerin büyük yararı Bebeği ninni ile uyutmak onu hayata hazırlıyor..
  Ninnilerin büyük yararı
  Ninnilerin bebekleri uyutmanın yanında bebekleri eğlendirmek onları sevmek iletişim kurmak için söylendiğini Türk milletinin bebek ve küçük çocuklarıyla ninniler vasıtasıyla iletişim kurduğunu kaydeden Prof. Dr. Necati Demir ninnilerin bebek ve çocuğun hayata atılmadan önce ilk eğitim aşaması olduğuna dikkat çekti. Türk annelerinin çocuklarına ahenkle ezgiyle çoğunlukla da duygu yüklü olarak sade bir dil ile söylediği ninnilerin anne ile çocuk arasındaki gönül bağını kurduğunu belirten Demir

  "Ninni metinlerine bakıldığında Türk milletinde eğitime daha beşikte başlandığı görülmektedir. Sade bir dille ve seçme kelimelerle söylenmesi son derece arı ve duru olması anadili eğitimi ile ilgili olmalıdır. Zira incelendiğinde Türkçe'nin temel kurallarının detaylı bir biçimde ninnilerin içinde yer aldığı görülmektedir. Günümüzde okul öncesi eğitimcilerinin 0-6 yaş grubu çocuklarımız için yönlerini Batı'ya dönüp kılı kırk yararak ortaya koyduğu 'okul öncesi eğitiminin temel kuralları'nın ninniler içerisinde yüzlerce kat fazlasıyla yer alması gerçekten dikkat çekicidir" dedi.

  "BEBEK HAYATA BEŞİKTE ATILIYOR"
  Ninnilerle 0-6 yaşlarındaki çocuklara günlük hayatta kullanılan temel araç gere isimleri renkler organ isimleri yemek ve tatlı isimlerinin öğretildiğini vurgulayan Demir şunları kaydetti:

  "Ninnilere bakarsanız oyuncak yatak döşek elbise süt yoğurt peynir taba vs organ isimleri olan göz kulak burun kirpik baş yüz kaş ağız diş dudak alın yanak çene saç sakal boyun omuz gerdan böğür el kol bud parmak tırnak bel bacak diz ayak ciğer kalp yürek vs akraba isimleri olan anne baba ağabey abla oğul kız gelin yenge amca dayı hala teyze dede nine vs Türk sayı sistemi olan bir iki üç dört beş altı yedi sekiz dokuz on ve onun katları olan sayılar son derece düzenli bir biçimde ninnilerin arasına serpiştirilmiştir.

  Hatta al kırmızı kızıl ak beyaz siyah kara yeşil mavi sarı gibi temel renkler de öğretilmektedir. Daha da ileri gidilerek boz mor pembe kır benekli gibi ikinci derecedeki renkler de ninni mısraları arasında konuya uygun olarak yer almaktadır. İnsanlar için beslenme maddeleri olan ekmek su un şeker helva tuz yağ inek yağı (tereyağı) bal peynir bulgur pirinç nohut kuru fasulye hamur gibi isimlerin hemen hepsi ninnilerle bebek ve çocuklara tanıtılmıştır. Bebek için önemli olan tatlı yiyecekler olan bal şeker lokum şerbet reçel helva şeker helvası elbette unutulmamıştır. Ev eşyalarından meyvelere zararlı nesnelerden giyim eşyalarına ağaç isimlerinden yıldızlara çiçek isimlerinden havanın durumuna kadar tüm bilgi ve terimler Türk kültüründeki ninnilerde vardır."

  Demir ninnilerle bebeklerin ilk müzik derslerini aldığına da işaret ederek "Türk milleti bebeğine ve küçük çocuğuna ahenkli hitap ederek onda müzik kulağının ve müzik kültürünün de temelini atmıştır. 'Benek benek bıdıl bıdıl cıstık cıstık cıstana çıngılı püskülü döne döne eee eee eee gagıl gagıl gıdıl gıdıl gıgıl gıgıl huuu huuu huuu ılgın ılgın ılgıt ılgıt ıngır çıngır ışıl ışıl kihir kihir kişnemek kodalak kodalak mışıl mışıl minik minik nenni nenni ninni ninni öllee öllee ölleek ölleek ööö ööö ööö pışşş pışşş pışşş tıhır mıhır tıkır mıkır tıpış tıpış yeşil yeşil' hitapları buna örnektir" dedi.

  "HAZİNENİN ÜZERİNDE OTURAN SADAKACI GİBİYİZ"
  Ninnilerle 0-6 yaş arası çocukların eğitilerek çok küçük yaştan itibaren hayata hazırlandığını ifade eden Demir şunları söyledi:

  "Çocuk ufku ninnilerle geliştirilmekte yüksek seciyeli bir insan olmasının temeli atılmaktadır. Alpliğin veya bilgeliliğin temeli ninnilerle kurulmaktadır. Türk milleti; sistemli bir biçimde örneklerle ve ezgilerle yaşamın temel kurallarını dünyayı ve evreni bebeğe ve çocuğa ninnilerle öğretmekte ve tanıtmaktadır. Dün ve bugün söylenen ninnilerde görülmektedir ki Batı temeline dayanan günümüz modern eğitim sisteminin kılı kırk yararak geldiği noktayı Türk milleti binlerce yıl önce yakalamıştır.

  Ancak ninniler konusunda yeterli araştırma yapılmadığı için modern eğitim sistemi Türk milletinin binlerce yıllık tecrübesinden yararlanamamıştır. Öyle anlaşılmaktadır ki geleneksel Türk eğitim sisteminin kullanıldığı zamanlarda Türk milleti dünyanın diğer milletlerinden çok öndedir. Oğuz Kağan Bilge Kağan Kül Tekin Dede Korkut Ahmed Yesevi Kaşgarlı Mahmud Yusuf Has Hacib Alparslan Danişmend Gazi Yunus Emre Hacı Bektaş Veli Nasreddin Hoca Hacı Bayram Veli Ali Şir Nevai Ahi Evran Mevlana Kaygusuz Abdal Fatih Sultan Mehmed Ak Şemseddin Mahdum Kulu Uzun Hasan Abay Nene Hatun Mustafa Kemal Atatürk Gaspıralı İsmail Çanakkale Kurtuluş Savaşı kahramanları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucuları Türkiye'yi gözünün nuru ve alnının teriyle yoğuran anne ve babalarımız temel eğitimlerini ninnilerle almışlardır. Bütün dileğimiz bundan sonraki nesillerin de ninnilerle yetişmesidir. Zira 'Gölgede olanın gölgesi olmaz' sözü unutulmamalıdır. Maalesef bugün Tadrmızı kızıl ak beyazürk kültürünün bütün alanlarında olduğu gibi ninniler de ikinci plana itilmiş birkaç ferdi çalışma hariç görmezden gelinmiştir. Bu da Türk milletini 'hazine sandığı üzerinde oturan sadakacı' durumuna düşürmüştür."


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ninninin yararları nedir
 3. Greyfurtun Faydaları Yararları,greyfurtun yararları ,greyfurt suyunun faydaları , greyfurt
 4. Banotunun Faydaları Yararları,Banotu Otu - Gavur Haşhaşı Yararları - Banotu Otu Hakkında,B
 5. Domatesin yararları, Domatesin faydaları nelerdir, Domatesin yararları hakkında bilgi
 6. Evde Hayvan Beslemenin Yararları - Evcil Hayvan Beslemenin Yararları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri