Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hezarfen Ahmet Çelebi Uçuşu hezarfen ahmet çelebi uçuş serüveni hezarfen ahmet çelebi uçma denemeleri hezarfen ahmet çelebi uçma hikayesi Hezarfen Ahmet Çelebi , kendi geliştirdiği
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hezarfen Ahmet Çelebi Uçuşu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hezarfen Ahmet Çelebi Uçuşu

  hezarfen ahmet çelebi uçuş serüveni
  hezarfen ahmet çelebi uçma denemeleri
  hezarfen ahmet çelebi uçma hikayesi


  Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır.
  Hazarfen Ahmet Çelebi İlk uçuş hareketini Galata Kulesi’nden uçarak gerçekleştirmiştir.

  lk uçma denemelerinde, 10. yüzyıl Türk âlimlerinden İsmail Cevheri’den ilham almıştır. Cevheri’nin bulgularını iyice inceleyen ve öğrenen Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci’nin uçma konusundaki çalışmalarında kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri’den ilham aldığı sanılmaktadır.

  1632 yılında lodos bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 6000 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar’a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir. Bu uçuş hakkındaki belgeler şimdiye kadar sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sindeki ifadesinden ibarettir.

  Bu olay, Osmanlı Devleti’nde ve Avrupa’da büyük yankı buldu ve dönemin padişahı IV. Murat tarafından da beğenildi. Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan, Ahmet Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş, hatta Evliya Çelebi’ye göre “bir kese de altınla” sevindirmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp, “Bu âdem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelür, böyle kimselerin bakaası caiz değil.” diyerek onu Cezayir’e sürgün etmiştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hezarfen Ahmet Çelebi Ailesi
 3. Hezarfen Ahmet Çelebi Nasıl Uçtu
 4. Hezarfen Ahmet Çelebi Bilime Katkıları
 5. Hezarfen Ahmet Çelebi Görselleri
 6. Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir - Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri