Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Özkütle Nedir , Nasıl Hesaplanır kesafet nasıl hesaplanır , özkütle formulleri , özkütle formülü , özkütle grafikleri , özkütle nasıl hesaplanır , özkütle nasıl ölçülür
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 41      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgi Özkütle Nedir Nasıl Hesaplanır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Özkütle Nedir, Nasıl Hesaplanır

  kesafet nasıl hesaplanır, özkütle formulleri, özkütle formülü, özkütle grafikleri, özkütle nasıl hesaplanır, özkütle nasıl ölçülür, özkütle nedir nasıl hesaplanır, özkütlenin formülü, özkütlenin ölçülmesi

  Özkütle Nedir?

  Belirli sıcaklık ve basınç altında maddenin birim hacmine düşen madde miktarına özkütle denir.
  Eski dilde adı kesafet olan özkütlenin aynı zamanda diğer adı yoğunluktur. Sabit sıcaklık ve basınç altında, bir maddenin kütlesi artarsa hacmi de aynı oranda artar. Bu nedenle hacimle kütle doğru orantılı değiştiği için öz kütle değişmez. Bu yüzden Özkütle ayırt edici bir özelliktir. Fakat bir maddeyi ayırt etmek için sadece özkütleyi bilmek yetmez. Ayrıca maddenin katı ve sıvı hallerinde sıcaklık artarsa hacim artar, yoğunluk azalır. Yani kütle aynı kalır.

  Özkütlenin Formülü

  Bir maddenin birim hacminin kütlesine o maddenin özkütlesi denir.

  ozkutlenedir.gif

  Kütle m, hacim V, özkütle d ile gösterilmek üzere formülü şöyle olur.
  ozkutlenedir1.gif

  Özkütlenin Ölçülmesi

  SI birim sisteminde özkütle birimi kg/m3 dür. g/cm3 de özkütle birimidir. Aynı şartlarda özkütle, maddeler için ayırt edici özelliktir. Şekildeki grafiklere göre, katı ve sıvı maddelerin sıcaklığı sabit kalmak şartı ile kütle ile hacmi doğru orantılıdır. Kütle – hacim grafiğinde doğrunun eğimi özkütleyi verir.

  ozkutlenedir2.gif

  Özkütle, maddelerin hacmine ve kütlesine bağlı değildir. Hacim arttıkça kütle de artar, veya kütle arttıkça hacim de artar ve özkütle sabit kalır.Maddelerin özkütleleri iki nedenden dolayı değişebilir.1. Kütle sabit kalmak şartıyla, basıncın etkisiyle hacmi değişen maddelerin özkütlesi değişebilir. Basınçla madde sıkıştırılıp hacmi azaltılırsa özkütlesi artar.2. Sıcaklık ve basınç sabit iken kütle ve hacim doğru orantılı olarak değişir. Kütle sabit iken sıcaklık etkisiyle hacim değişikliği olursa, özkütle değişir. d=m/V bağıntısına göre, bir cismin sıcaklığı artarsa, hacmi de artar. Kütle sabit kalmak şartı ile hacim artarsa özkütle azalır. Sıcaklık azalırsa hacim azalır ve özkütle artar.
  Kütle ile hacim doğru orantılı değil de şekildeki gibi değişiyorsa, eğim dolayısıyla da özkütle artıyor demektir. Bu da kütle ile hacim artarken aynı zamanda sıcaklık azalıyor demektir.

  ozkutlenedir3.gif

  Eğer kütle hacim grafiği şekildeki gibi değişiyorsa, kütle ve hacim artarken sıcaklık da artıyor, dolayısıyla özkütle azalıyor demektir.

  ozkutlenedir4.gif

  Sıcaklık özkütleyi etkileyen bir faktör olduğu için ,maddenin aynı sıcaklıktaki özkütleleri karşılaştırılabilir farklı sıcaklıklarda özkütleleri eşit olan iki cismin , aynı sıcaklıktaki özkütleleri eşit olmaz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Işık Yılı Nedir Nasıl Hesaplanır
 3. Nüfus Yoğunluğu Nedir Nasıl Hesaplanır
 4. Sürat nedir nasıl hesaplanır
 5. Orta Öğretim Yerleştirme Puanı (OYP )Nedir Nasıl Hesaplanır?
 6. Atom Numarası Nedir Nasıl Hesaplanır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Özkütle Nedir Kısaca

  Özkütle, maddelerin birim hacim miktarının kütlesine verilen addır. Bir diğer adı da yoğunluk olan özkütle, çeşitli etkenlerden etkilenerek artar veya azalır. Hacimle doğru orantılı olarak değişen özkütle, sıcaklık arttıkça madde genişleyeceğinden dolayı artar. Ayrıca basınç arttıkça hem hacim, hem de özkütle küçülecektir.

  Evrende her madde bir yer kaplamaktadır. Kapladığı yer miktarına ise hacim adı verilmektedir. Belirli bir maddenin belirli bir sıcaklık altında kütlesinin azalıp çoğalması hadisesine özkütle adı verilir. Maddelerin, su hariç, hepsi sıcaklık altında özkütle değişimi yaşar. Bu özkütle değişimi de maddelere özgü olarak değişir. Bundan dolayı maddenin özkütlesini bilmek, maddenin hangi madde olduğunu da bilmemize yarar. Ancak saf olmayan maddeler için bu kural geçerli değildir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri