Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hz. Peygamber 'in Hanımları ve çok evliliğinin sebepleri ? İSTANBUL'dan ismini açıklamayan bir okuyucumuz , Hz. Peygamber 'in çokeşliliği üzerinde duruyor ve bu evlilik leri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hz. Peygamber'in Hanımları ve çok evliliğinin sebepleri ?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hz. Peygamber'in Hanımları ve çok evliliğinin sebepleri ?


  İSTANBUL'dan ismini açıklamayan bir okuyucumuz, Hz. Peygamber'in çokeşliliği üzerinde duruyor ve bu evlilikleri Peygamberimizin şehvet düşkünlüğüne bağlıyor.


  Peygamberimize yöneltilen bu haksız yakıştırmalar ilk değil. Birçok Batılı yazar da bu tür hezeyanlarda bulunmuştur. Bunların hepsi,meselenin aslını bilmemek veya çarpıtmaktan ibarettir.


  Öncelikle şunu ifade edelim ki, çokeşlilik İslam'a mahsus bir davranış değildir. Çokeşlilik sanki İslam'a mahsus bir davranışmış gibi gösterilmektedir ki, bu haksızlıktır. Bir ailede birden fazla kadınla evlenmek,kadim dinlerin yasalarında bilinen ve kabul edilen bir davranış biçimi olarak görülmektedir.


  Hint ve Mısır medeniyetlerinde aynı anda birden fazla kadınla evlenmenin bütün şekilleri vardı. Çokeşlilik, Tevrat'ta da yer almıştır ve bunun hiçbir sınırı yoktur. Ben-i İsrail peygamberlerinden Hz. Süleyman'ın yüzlerce eşinin ve cariyesinin olduğu nakledilmektedir. Bugün tek kadınla evlenme fikrinin temeli gibi gösterilen Hıristiyanlığın içinde bile Luther, Melanchton vb. ilahiyatçılar, Hz. İsa'nın bir erkeğin on kadınla evlenmesini örnek gösterdiği ‘On Bakire' (Matta İncili 25-1/12) mesajından, çok kadınla evliliğin sonucunu çıkarmışlardır.


  İslam'da ise tekeşlilik esas kabul edilmiş, ancak çokeşlilik zaruret haline mahsus bir ruhsat olarak kalmıştır. Nitekim,Hz. Peygamber 25 yaşında iken,kendisinden 15 yaş büyük dul bir kadın olan Hz. Hatice ile evlenmiş, bu evlilik Hz. Hatice'nin ölümüne kadar 25 yıl devam etmiştir. Yani, Hatice 65 yaşında vefat ederken,Peygamberimiz 50 yaşına erişmiş bulunuyordu. Hz. Peygamber, Hatice'nin vefatından sonra onun hatırasına hürmeten üç yıl evlenmedi. Bu da gösteriyor ki İslam'da tekeşlilik esastır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz Muhammedin hicret etmesinin sebepleri, Peygamber Efendimizin hicret etmesinin sebepleri
 3. Peygamber Efendimizin Hanımları, Hz Muhammed'in hanımlarının isimleri nedir
 4. Akraba evliliğinin sakıncaları, Akraba evliliğinin riskleri,Akraba evliliğinin bebekler üz
 5. Yavuz Sultan Selim İn Hanımları,Yavuz Sultan Selim Çocukları,Yavuz Sultan Selimin Hanımlar
 6. Akraba evliliğinin zararları, Akraba evliliğinin sakıncaları, Akraba evliliği neden riskli
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri