Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Vahiy Katipleri Kimlere Denir ? Hz. Muhammed (a.s) slâm’ın ilk günlerinden itibaren vahiy kâtipleri ittihâz etmiş , inen âyetleri onlara yazdırmıştı. Tefsir usulü kaynaklarında verilen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 10      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Vahiy Katibi kime denir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Vahiy Katipleri Kimlere Denir ?

  Hz. Muhammed (a.s) slâm’ın ilk günlerinden itibaren vahiy kâtipleri ittihâz etmiş, inen âyetleri onlara yazdırmıştı. Tefsir usulü kaynaklarında verilen bilgilere göre, Kur’ân’ın bir arada toplanması üç merhalede gerçekleşmiştir. Kur’ân Hz. Muhammed (a.s)’ın zamanında yazılmış, Hz. Ebu Bekir’in zamanında bir araya toplanmış ve Hz. Osman’ın zamanında da, kitap haline getirilerek çoğaltılmıştır. Zeyd b. Sabit, Kur’ân’ı Hz. Muhammed (a.s)’ın zamanında yazı ile kaydettiklerini haber vermiştir.(ez-Zerkeşî el-Burhân fi Ulumi’l-Kur’ân, Mısır 1972, I, 235)

  Hz. Muhammed (a.s) ümmî (okuma yazması olmayan) bir peygamber olduğu için, kendisine inen âyetleri okuma yazması olan sahabeye yazdırmış ve vahyi yazan bu kâtiplerin sayısı kırka kadar varmıştır. Mekke’de ilk vahiy kâtipliğini Abdullah b. Sa’d b. Ebi Sarh, Medine de ise, Ubey b.Ka’b yapmıştır. Ondan sonra Zeyd b. Sabit bu görevi devamlı sürdürmüştür.

  Rasûlüllah (a.s)’ın vahiy kâtipliğini yapan diğer bazı kişiler de şunlardır: Ebu Bekir, Ömer b. el-Hattab, Ali b. Ebi Talib, Osman b. Affan, Amr b. el-As, Muaviye, Şurahbil b. Hasene, Muğire b. Şu’be, Muaz b. Cebel, Hanzele b. er-Rebi’, Cehm b. es-Salt, Huseyn en-Nemerî, Zubeyr b. el- Avvam, Amir b. Fuheyre, Ebân b. Said, Abdulah b. Erkâm, Said b. Kays, Abdullah b. Zeyd, Halid b. Velid, Alâ b. el-Hadremî, Abdullah b. Revâha, Huzeyfe b. el-Yemân, Muhammed b. el- Mesleme vs.( bn Hacer el-Askalanî, Fethu’l-Barî bi Şerhi Sahihi’i-Buharî, Bulak 1300, 9,18; Ahmed b. Ebi Ya kub, Tarihu Ya’kûbî, Necef,1385, 2, 64 )

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bilge Kime Denir
 3. Peygamber Kime Denir?
 4. Vahiy Nedir, Vahiy ne demek, vahiy manası
 5. Vergi kaçakçısı kime denir kime denmez
 6. Paylaş Facebook Twitter Google

 7. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  buraya Vahiy Kâtibi ne olduğunu da yazabilirdin. 8. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri