Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tarihi Yapılar - Beyazıt Kulesi (Türkiye) Beyazıt Kulesi Beyazıt Kulesi’nin bugünkü yerinde Bizans zamanında da Tetratsiyon adında , uzaktan yangınları gözetlemek için bina edilmiş bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tarihi Yapılar - Beyazıt Kulesi (Türkiye)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tarihi Yapılar - Beyazıt Kulesi (Türkiye)

  Beyazıt Kulesi

  Beyazıt Kulesi’nin bugünkü yerinde Bizans zamanında da Tetratsiyon adında, uzaktan yangınları gözetlemek için bina edilmiş bir kule vardı. Osmanlı Dönemi’nde ise kule, aynı yerine, Paris’te Ecole des Beaux-Arts’da öğrenim gören ve ilk Osmanlı mimarı olan mimar Kirkor Balyan tarafından 1749 yılında inşa edildi. Hüseyin Ağa tarafından yaptırılan kuleye, Harik Köşkü veya Kulesi de denirdi.(Harik kelimesi yangın anlamına gelmektedir.) Kulede görev alanlara köşklü, köşlü veya dideban da denirdi.
  Başlangıçta ahşap olarak inşa edilen Beyazıt Kulesi, 1756'daki Cibali yangınında yandı. 1826'da yeniden yapılan kule, Yeniçeriler tarafından bir ayaklanma sonucu ateşe verildi. Kule üçünçü kez Sultan II. Mahmut zamanında, 1828 yılında Mimar Kirkor’un kardeşi Senekerim Balyan'a kâgir olarak tekrardan inşa ettirildi.


  beyazit_kulesi.jpg

  Beyazıt Yangın Kulesi,

  • Nöbet Katı,
  • İşaret Katı,
  • Sancak Katı
  olmak üzere üç bölümden oluşur. Yüksekliği 85 metredir. Kuleye 256 ahşap basamakla çıkılmaktadır.
  Beyazıt Kulesi yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla yaptırılan ilk kule olma özelliğini de taşır. Beyazıt Kulesi yaptırılmadan önce yangınları gözetlemek amacıyla Süleymaniye Camii’sinin minareleri kullanılmıştır.
  Yangın, Beyazıt Kulesi'nden gündüz sarkıtılan sepetlerle, gece ise fener yakılarak haber verilirdi.
  Uzun süre geceleri farklı renklerde aydınlatılarak İstanbullulara ertesi günün hava tahminin duyurulması için kullanıldı. Kulenin mavi renkte aydınlatılması ertesi gün havanın açık olacağını, yeşil yağmuru, sarı sisi ve kırmızı kar yağacağını haber verir. Bu uygulamaya 1995 yılında son verildi, 2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin girişimiyle tekrar başlandı.
  1997 yılında başlayan restorasyon çalışmalarına kadar kullanılamayacak durumda olan kule iki yıl süren çalışmalar sonucunda eskiden olduğu gibi yangın gözetleme, meteoroloji ve yol durumunu bildirmek amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde İstanbul Üniversitesi'nin Merkez Kampüsü içinde yer alır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemize Neden Türkiye Denmiştir, Türkiye adı, Türkiye Adı Nerden Geliyor, Türk Tarihinin
 3. Saat Kulesi Adana, adana büyük saat kulesi, Adana Saat Kulesinin tarihi, Adana Saat Kulesi
 4. İstanbul'un Tarihi Mekanları -İstanbul'un Kız Kulesi,Kız Kulesinin tarihi, Kız Kulesi hakk
 5. İstanbul'un Tarihi Mekanları -İstanbul'un Galata Kulesi,galata kulesi tarihi,galata kulesi
 6. Beyazıt Camii (Eminönü) Tarihi Yapıtlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri