Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İslam'a göre yalnız ca kime dua edilir ? Dua Allah ’a seslenmek , çağırmak , ona yak armak , ondan dilekte bulunmak demektir. Dua insanda
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslam'a göre yalnızca kime dua edilir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam'a göre yalnızca kime dua edilir?


  Dua Allah’a seslenmek, çağırmak, ona yakarmak, ondan dilekte bulunmak demektir.
  Dua insanda doğuştan gelen bir olgudur. Bu yüzden bütün dinlerde mevcuttur. Üstün bir varlığa inanan insan şu veya bu şekilde dua eder. İnsanlar sıkıntılı anlarında dua edince gönüllerinde bir ferahlık hisseder. İstediğinin gerçekleşeceği konusunda ümidi artar. Dua, insan için bir şifa ve bunalımlara karşı koruyucu bir sağlık tedbiri gibidir.
  Yüce Allah’ımız şöyle buyurur:
  “Kullarım beni senden sorarlarsa, gerçekten ben onlara çok yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm…” (Bakara suresi,186.ayet)
  Ayet ve hadislerde dua teşvik edilmiştir. Peygamberimiz duanın Allah katında bir ibadet ve şerefli bir davranış olduğunu bildirmiştir.

  Allah’a nasıl dua edilmelidir?

  Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir. Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır. Dua etmenin belli bir kuralı yoktur. İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz. Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur. Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi
  “Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz.”(Fatiha suresi, 4.ayet)
  Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:
  “Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver. Bizi ateşin azabından koru.”(Bakara suresi, 201.ayet)
  “Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Duamı kabul eyle. Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla.”(İbrahim suresi, 40-41.ayet)
  Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve duâ ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?
  İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir. Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir.” (Yûnus suresi, 12.ayet)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Peygamberimizle Eşi Arasında Geçen Konuşmaya Göre Niçin İbadet Edilir
 3. Bir dönüm kadastro kurallarına göre kaç m2 olarak hesap edilir?
 4. İslam'a göre Hıdrellez Kutlamaları
 5. Leş, bize göre rezildir ama, domuza, köpeğe şekerdir, helvadır sözleri kime aittir
 6. Anayasamıza göre Başbakan kime karşı sorumludur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri