Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Topalınoğlu Efsanesi Diyarbakır , Topalınoğlu Efsanesi nedir , Topalınoğlu Efsanesi- Diyarbakır Bu köyde eskiden çok becerikli bir baytar varmış. Bu adamın yedi tane oğlu varmış.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Topalınoğlu Efsanesi, Diyarbakır Topalınoğlu Efsanesi Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Topalınoğlu Efsanesi Diyarbakır,
  Topalınoğlu Efsanesi nedir,


  Topalınoğlu Efsanesi- Diyarbakır

  Bu köyde eskiden çok becerikli bir baytar varmış. Bu adamın yedi tane oğlu varmış. Hepsi de son derece uslu çocuklarmış. Birgün, çocuklardan birinin kirvesi, o eve konuk gelmiş.Yemek sırasında çocukların bu çekingen hallerini görünce; "Senin bu oğlanların hiç birinde iş yok. Hepsi de koyun gibi sessizler. Yarın başına bir iş gelse, kimse senin arkanı aramaz." demiş. Bu söz, baytarı düşündürmüş. Daha sonraları iri-yarı, yiğit; fakat topal bir kadınla daha evlenmiş ve ondan da bir oğlu olmuş.

  Birgün bu baytarın ününü duyan komşu beylerden biri, adamlarını gönderip onu kendi köyüne kaçırtmış. Bir daha geri dönmesin diye de gözlerini kör etmiş.Yedi oğlundan hiç biri de arkasından babalarını aramaya cesaret edememiş.

  Aradan yıllar geçmiş, topal kadından olan oğlu büyümüş. Bir arkadaşıyla kavga ederken, arkadaşı; "Benimle kavga edeceğine git de babanı kurtar!"

  Babasını aramak için köy köy dolaşırken; birgün, bir köyde hastalanan atını o köyün baytarına götürmüş. Baytar, eliyle yoklayınca atı tanımış ve; "Bu at benim atım, sen de Topalınoğlu olmalısın. Öyleyse ben de senin babanım.""Sen, bu atı hiç güneş görmeyen bir ahırda altı ay besle. Sonra da çamur bir tarlada , ayağına hiç çamur bulaşmayıncaya kadar koştur." "Atın sol kulağını ısır!" demiş. Oğlan, ısırmış. At, kanatlanarak Dicle'yi uçup geçmiş. Baytarla oğlu, bu at sayesinde kurtularak köylerine varmışlar. Bu olaydan sonra yöredeki erkekler, "Topalınoğlu" gibi yiğit oğullara sahip olabilmek için yiğit ve yürekli kadınlarla evlenmeye başlamışlar. demiş. Çocuk, hemen eve gelmiş. Annesine sorarak işin aslını öğrenmiş. Öğrenir öğrenmez de hemen babasının ahırda duran atını alarak onu aramaya başlamış. demiş ve oğluna sarılmış. Oğlu, kendisini kurtarmaya geldiğini söyleyince de ona; demiş. Oğlan, bu öğütlerin hepsini yerine getirmiş ve günü gelende de babasını kaçırmış. Beyin adamları, arkasına düşmüşler...

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İsmail Dede Ziyareti Efsanesi, Diyarbakır İsmail Dede Ziyareti Efsanesi Hakkında Bilgi
 3. Şeyh Abdulgafur Ziyareti'nin Efsanesi, Diyarbakır Şeyh Abdulgafur Ziyaretinin Efsanesi Bil
 4. Şirinvareli Pehlivan Efsanesi, Diyarbakır Şirinvareli Pehlivan Efsanesi Hakkında Bilgi
 5. Timurtaş Bey Efsanesi, Timurtaş Bey Efsanesi Hakkında Bilgi
 6. Medusa Efsanesi hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri