Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Allah kader i biliyorsa biz neden yaşıyoruz? Öncelikle kader dediğimiz şey nedir? Kader ; olmuş , olan ve olacak herşeyin Allah tarafından bilinip yazılmasıdır.Ama sanıldığı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Allah kaderi biliyorsa biz neden yaşıyoruz?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah kaderi biliyorsa biz neden yaşıyoruz?
  Öncelikle kader dediğimiz şey nedir?Kader; olmuş,olan ve olacak herşeyin Allah tarafından bilinip yazılmasıdır.Ama sanıldığı gibi bir seneryoyu oynamıyoruz.Kendi irademizle birşeyler yapıyoruz ,bir sonuç alıyoruz.Ama Allah bunun böyle olacağını bildiği için daha önceden yazmış oluyor.Çünkü Allah zaman kavramından bağımsızdır.Bizim için geçmiş,şimdi ve gelecek vardır.Geçmişte ne yaptığımızı biliriz şimdi ne yapıyor olduğumuza karar veririz fakat gelecekte neler olacağını bilemeyiz.Aslında bizim için gelecek yoktur.50 yıl sonra da şimdiki zamanı yaşıyor olacağız.Yani gelecek insanlar için zihinlerindeki bir ütopyadır.Şöyle bir şekille izah etmek gerekirse  Biz kendi boyutumuzda zaman çizgimizde ilerleriz.Şekildeki gibi gelecekle aramızda bir duvar vardır.Ne olacağını bilemeyiz.Sadece geçmişi ve şimdiyi biliriz.Şeklin etrafınını kapsayan mavi halka ise İlahi Görüştür.Bizim zaman çizgimizin dışında geçmişi geleceği herşeyi gören bir göz gibi.Bütün yapacaklarımız kader defterimize yazılır biz zamanı geldiğinde kendi irademizle o olayları yaşarız
  Kader 2′ye Ayrılır

  1-)İrademizden Bağımsız Kader:
  Doğacağımız ülke,annemiz,babamız,ten rengimiz gibi şeyler bizden bağımsız oluşur.Hayatımızda da çoğu şey bizim irademizden bağımsız gelişir.Örneğin beklemediğimiz bir yerde arkadaşımızla karşılaşmak.Bu bir tesadüf değildir.Tesadüf diye birşey yoktur.Kaderimizde orada karşılaşmak vardı ve bunu irademizle engelleyemeyiz.Bütün arkadaşlarımız tandığımız ve tanışacağımız kişiler de bizim irademizden bağımsızdır.Kadermizde olanlarla tanışır.Hatta Mevlana’nın görüşüne göre insanlar dünyaya gelmeden önce ruhlar aleminde dünyada arkadaş olacağı kişilerle tanışık olurmuş.Ne zaman,nerede ve ne şekilde öleceğimiz de bizden bağımsızdır.Ancak nasıl öleceğimiz bizim irademizde olabilir.Sağlıklı beslenirsek örneğin kanserden korunabiliriz gibi
  2-)İrademiz Dahilindeki Kader:
  Burada yapacaklarımızdan sorumlu biziz.Çünkü olaylara özgür irademizle karar veririz.Örneğin bir sınavı çalışırsak kazanırız.Çalışmazsak kazanamayız.Eğer kaderimde ne varsa o olur diyip çalışmayı bırakırsan kaybedersin çünkü kazanıp kazanmayacağımıza Allah karar vermiyor.O ne olacağını biliyor.Ne yapacağına karar vermek senin elinde


  Soru:Madem,herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor;o halde insanlar niçin cehenneme gidiyor?

  Cevap:Evet herşey bir kader defterinde yazılı ve herşey ona göre oluyor;ama,defterde yazılı olduğu için o şey olmuyor.

  Mesela;meteroloji uzmanı,uydudan gelen fotoğraflara bakarak geleceği görebilmektedir.bir insan ne kadar yükseğe çıkarsa hem görüş alanı genişler hemde geleceği görebilir.Meteroloji uzmanı, uydudan görüyor ki, Türkiyenin batısından yağmur bulutları geliyor. Bulutların hızını ve yönünü hesaplıyarak,hemen defterine şunları yazıyor: yarın Türkiye bulutlu ve yağışlı olacak. Bulutların gelmesine bir gün var,bir gün sonra Türkiye bulutlu ve yağışlı olsa;acaba meteroloji uzmanı bir gün önceden deftere,bu olayı yazdığı içinmi olaylar oluyor? Yoksa uzman olayları uydudan önceden gördüdemi yazdı.

  Doğru cevap;gördüde yazdı.Yazdığı için olaylar olmamakta;fakat olayın öyle olacağını önceden görüp yazmıştır.

  Mesela;aklı başında bir kişiyi, siz sırtınıza alsanız,nereye gitmek istersen seni oraya götüreceğim deseniz,diyelim ki iki yol var biri,tehlikeli yol, öteki tehlikesiz yol.Siz baştan o kişiye uyarıda bulunarak her iki yolun durumunu anlatsanız buna rağmen,o kişi beni tehlikeli yoldan götür dese,o tehlikeli yolda başına bir kaza gelse ,size diyebilirmi ki,bak senin yüzünden başıma bu kaza geldi diyemez.Çünkü kendi iradesiyle tehlikeli yolu seçmiştir.götüren değil,isteyen suçludur.

  Güç ve kuvvet yalnız Allah'tandır. bunu felçli hastalar daha iyi bilir.Götüren Allah'tır, fakat tehlikeli yolda gitmek isteyen,insan suçludur. Hem insan başıboş bırakılmış da değildir.Her istediğini yapamaz. Cüz-i iradesinden başka kendisine ait günahları ve borçları vardır.Sevaptaki hissesi ise pek azdır.Kötülükte ise tamamen kusur ve günah kendisine ve sebep olanlara aittir.

  Cevabımız  Allah için “ hikmetinden sual sorulmaz” tabiri kullanılmaktadır. Yani Allah’ın yaptığı hiçbir şey sorgulanmamalı, çünkü O sonsuz hikmet ve Adalet sahibidir.

  Size verdiğimiz cevapta sorduğunuz sorunun cevabı var.
  Şöyle ki: Allah yapacağımız şeyleri bilir ve kaderimizde yazar. Bu yazdığı ve bildiği şeyleri, bizim yapacağımıza göre biliyor. Şayet bizim yaratılmadığımızı kabul etsek o zaman işlediğimiz herhangi bir fiil olmayacağından, kaderimizde yazılan herhangi bir mukadderat ta olmayacaktır. O zaman cennet ve cehennem imtihandan dolayı olmayacaktır. Çünkü “ilim maluma tabidir” diye ifade edilen genel bir kaide vardır. Yani bir şeyi bilmek, o şeyin nasıl olacağına bağlıdır.

  Şimdi, “Madem Allah bizim ne yapacağımızı biliyor, öyleyse bizi neden imtihana tabi tuttu?” sorusuna gelelim. Bu soruya bazı maddelerle cevap vermeye çalışalım:

  1- Allah bizi yaratmayı irade etti ve irademizi serbest bıraktı. İrademizin önüne çok alternatifler açtı. Bizde kaderimizde nelerin yazıldığını bilmediğimiz halde, serbestlikle kendi hür irademizle kendi yolumuzu seçiyoruz. Dolayısıyla vicdanen biliyoruz ki, bu fiillerimizi biz isteyerek işliyoruz.

  2- Bu fiilleri işleyen biziz. Bilen Allah’tır. Bir günahtan bilen değil, işleyen sorumludur.

  3- İnsanların bu fiilleri hiç işlemeden doğrudan cennete veya cehenneme gönderildiğini farz edelim. O zaman yukarıda belirttiğimiz “ bir şeyin bilinmesi, bilinen ve işlenen şeye bağlıdır” kaidesine göre, Allah’ın ilmine veya Levh-i mahfuza işlenen bir fiil geçmeyecektir. Çünkü, işlenen bir fiil yok ki, kaydedilsin. Oysa Allah’ın bir insan için kaydettiği fiiller, onun işlemesine göre belirleniyordu.

  İnsanların mahşerde yapmadıkları ve işlemedikleri bir suçtan dolayı, ceza almaları adalete ve hikmete zıttır. İşte Allah bu adamın bu fiili işleyeceğini bilse bile, o adamın itiraz etmemesi için, o adamı yine yaratması ve imtihan etmesi gerekiyor. Yukarıda verdiğimiz öğretmen ve öğrenci örneğinde olduğu gibi, şayet öğretmen o öğrenciyi imtihan etmeden 0 verseydi, çocuğun itiraz etmesine vesile olacaktı. Ama öğretmen o öğrencinin 0 almasını bilse bile, yine onu imtihan etmesi gerekir. Çünkü, nefis daima kendisini haklı görmek ister.
  Selam ve dua ile...


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. insanın kaderi ne zaman yazılır
 3. Bebeğin kaderi ne zaman yazılır
 4. kaderi kim yazar
 5. Kaçamak yaşıyoruz her şeyden alevforum
 6. Damarında Allah Yazıyor-Allah Resmi-Allah Yazısı-Ellinde Allah Yazan Adam
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri