Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kandil geceleri hangileridir? Ne zaman kutlanır , din imizdeki yer ve önemleri Mübarek geceler olarak da adlandırılan kandil geceleri Mevlit , Regaip , Miraç ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 92      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kandil geceleri hangileridir? Ne zaman kutlanır, dinimizdeki yer ve önemleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kandil geceleri hangileridir? Ne zaman kutlanır, dinimizdeki yer ve önemleri

  Mübarek geceler olarak da adlandırılan kandil geceleri Mevlit, Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleridir. Mevlit kandili dışındaki geceler, üç ayların içinde yer alır.

  Mübarek gecelere 'Kandil Geceleri' denilmesinin nedeni

  II. Selim döneminde (1566-1574), mübarek gecelerde cami ve minareler kandillerle süslenmeye başlandı. Bu nedenle mübarek gecelerin adı, kandil geceleri olarak kaldı.

  Mevlit Kandili

  Peygamberimizin doğduğu gecenin yıl dönümleri Mevlit Kandili olarak kutlanır. Peygamberimiz hicri takvime göre 12 Rebiülevvel’de doğmuştur. Bugün kullandığımız miladi takvime göre Peygamberimizin doğum tarihi 20 Nisan 571’dir.

  Peygamberimizin doğum günü, mübarek bir gündür. Çünkü Allah’ın bütün alemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber o gün dünyaya şeref vermiştir.

  Mevlit Kandili’nde, Peygamberimizin doğumunu anlatan Mevlit okutulur. Nisan ayının ikinci haftasında Kutlu Doğum Haftası olarak çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlenir.

  Regaip Kandili

  Üç ayların girişinde, yani Recep ayının ilk Cuma gecesi, hem Recep ayının hem de üç ayların girişi kutlanır. Üç aylar İslam’da mübarek aylardır. Müslümanlar, bu aylarda ibadetlerini ve hayırlarını arttırır, sözlerine ve davranışlarına her zamankinden daha çok dikkat ederler.

  Regaip, arzu edilen, çok rağbet edilen (aylar) demektir. Regaip Kandili, üç ayların girişinde Müslümanların ilgisini bu mübarek aylara çeker.

  Miraç Kandili

  Miraç Kandili, Recep ayının 27. gecesi kutlanır. Peygamberimiz bu gece Allah’ın huzuruna çıkarılmıştır. Günde beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu nedenle namaza mü’minin miracı denilmiştir.

  Berat Kandili

  Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. gecesi kutlanır. Bu gecede Müslümanlar, işledikleri hatalardan ve günahlardan tövbe eder; bağışlanma dilerler. Bu gece Allah’ın rahmet ve mağfiretinin dolup taştığı gece olarak bilinir.

  Kadir Gecesi

  Kandil geceleri arasında en mübarek gecedir. Çünkü bu gece, kıyamete kadar insanlığa yol gösterecek olan Kuranıkerim indirilmiştir. Allah bu geceyi bin aydan daha bereketli olarak nitelendirmiştir:

  Biz Kadir Gecesi’nde indirdik onu.
  Bilir misin Kadir Gecesi nedir?
  Kadir Gecesi bin aydan bereketlidir.
  Rablerinin izniyle,
  O gecede,
  Ruh ve melekler yağar,
  Türlü [bereketli] işler için…

  Selamet, huzur ve sükun [kaplar geceyi]
  Fecir sökene kadar…

  (Kadir Suresi 1-5)

  Müslümanlar, kandil gecelerinde kaza namazlarını kılar, nafile ibadetler yapar; yaptıkları hata ve günahlarını düşünür; pişmanlık duyar ve tövbe ederler. Geceyi idrak edenler, birbirlerinin kandillerini kutlar, ihtiyaç sahibi kimselere yardımda bulunurlar.

  Kandillerle ilgili birçok gelenek oluşmuştur. Kandil helvası, kandil simidi, daha yeni dönemde çikolata ve şekerleme dağıtmak adet olmuştur. Kandil öncesi oruç tutmak da adetlerimiz arasında yer alır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kandil Geceleri Neden Kutlanır
 3. Kandil Geceleri Ne Zaman Kutlanır
 4. Kandil geceleri hangi tarihte kutlanır
 5. Kandil Geceleri Hangileridir
 6. Kandil geceleri hangileridir ne zaman kutlanır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  teşekkürler forum lord 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Kayıtsız Üye

  valla super bi site ben odevlerimi hep burdan yapiyorum tesekkurler forum lord ve bunlari yazan yarene yaren sana selamlar cok tesekur ederim sayende yuz aldim hepineze cok tessekurler cook hemde cokkkkkkkkkkkkkkkkkk


 11. Kayıtsız Üye

  Süper bi site.Performans ödevimi bu siteden yaptım.Emeği geçen herkese ve YaRen'e teşekkürler..


 12. Kayıtsız Üye

  çok teşekkür dinden en güzel ödevimi yaptım ve 100 üzeri yüz aldım


 13. Kayıtsız Üye

  forumlordu çok sevdim harika bir site inşallah perpormans ödevimden iyi not alırım inşallahta bu sitenin çok takipçisi olur herkese tavsiye ederim


 14. sananee

  çok güzel bir site ben ve arkadaşlarım buradan ödev yapıyoruz süperrrrrrrrrrrrrrrrrr


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri