Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Nakış desenleri desen hazırlamak El Sanatları , El Ve Makine Nakısı Desenleri Desen Hazılamak Desen; Renk kaygısı olmaksızın nesnelerin biçimlerini canlandıran resimdir. Işık-gölgeler , çizgiler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Nakış desenleri desen hazırlamak

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nakış desenleri desen hazırlamak

  El Sanatları, El Ve Makine Nakısı Desenleri Desen Hazılamak
  Desen; Renk kaygısı olmaksızın nesnelerin biçimlerini canlandıran resimdir. Işık-gölgeler, çizgiler, lekeler yardımıyla uygulanır. Renk düşünülmeden yapılır.
  Kara Kalem İle Desen; Desenin kurşun kalem ve kömür kalemle ışık gölge ve kontur çalışmasıdır. Işık alan yerlerini açık, gölge olan yerlerini koyu olarak işlemesidir.


  Guvaş Boya İle Desen; Kapatıcı ve kolay bir tekniktir. Guvaş boyada kıvam önemli faktördür. Yoğun biçimde kullanıldığında çatlama yapar. Su ile çok az inceltilir. Fırçadan akmakla akmamak arası bir kıvamda hazırlanmalıdır. Açık tonlar beyazla, koyu tonlarda renge siyah katılarak elde edilir. Ayrıca ışıklı yerlerde sarı, turuncu, gölgeli yerlerde mavi mor, renkler kullanılabilir


  Kuru Kalem İle Desen; Kuru kalem tekniği, kara kalem tekniğinin renkli kuru kalemlerle çalışılmasıdır
  Geometrik Biçimli Desen; Kare, daire, üçgen, dikdörtgen gibi geometrik şekillerin bir form oluşturacak şekilde bir araya getirilmesidir. Geometrik şekiller daha çok eski Türk işlemelerinde, halı, kilim, sumak gibi tekniklerin süslemesinde kullanılmıştır.  Desen Çizim Malzemeleri:

  Kurşun kalemler; sert H, normal HB ve yumuşak B olmak üzere üç çeşittir.
  Kâğıtlar; resim kâğıdı, parşömen kâğıdı.
  Pergel, cetvel, gönye.
  Renkli boya kalemleri
  Eski işleme örnekleri


  Eski İşlemelerden Desen Çizim; Eski işlemeler geçmiş kültürümüzü ve yaşayışımızı bugüne taşıması açısından büyük önem taşır. Geleneksel biçimler, motiflerin Anadolu kadınının sanatsal anlatım gücüyle birleşmesi sonucunda oluşmuştur. Tekniğin ilerlemesi ve zevklerin değişmesine rağmen eski işlemelerin motif ve desenleri ilham kaynağı olaya devam etmektedir.

  Eski işlemeleri incelediğimizde, desen özelliğini genellikle doğadan aldığını görülmektedir. Türk kadını, doğada gördüğü, beğendiği her şeyi stilize etmiş ve renklendirmiştir. En çok görülen motifler; gül, lale, karanfil, sümbül, yasemin, şeftali çiçeği, narçiçeği gibi daha birçok çiçeği başarıyla kullanmış, aynı zamanda nar, üzüm, karpuz, armut gibi meyveler de işlemelere konu olmuştur. Desenlerde, selvi, çam, çınar, söğüt, palmiye ağaçlarının da yeri önemlidir. Yapraklar içine küçük çiçek motiflerinin yerleştirilmesi, içi tohumlu meyvelerin, ayrıntının değil de esas hatların ön plana çıkması, eski işlemelerin motif özelliğini teşkil eder. Çizgiler ince, zarif ve kıvraktır.

  Eski işlemelerde, işleme her zaman ipek iplikle yapılmıştır. Renk özelliğini bozmadan bu güne kadar gelişinin nedeni, ipliklerinin bitkisel boyalar ile boyanmasıdır. Aynı zamanda çok miktarda sim, sırma ve madeni tel kullanılmıştır. Eski işlemelerde genellikle ince desensiz keten kumaş, ipek kumaş, pamuklu dokumalar, bürümcük, atlas ve kadife kullanılmıştır.
  Sanat değeri olan eski eserlerin karakterini bozmadan yaşanılan çağa, kişinin zevkine ve sanat anlayışına uygun olarak yeniden düzenleme işlemine modernizasyon denir. Modernize yapmak için faydalanılan eserden, desen, renk ve kompozisyon bakımından özünü bozmadan yararlanılmalıdır.

  Nakış İşleme Teknikleri Desenler:

  Basit nakış iğneleri, çeşitli renk ve kalınlıktaki ipliklerin, uzun, kısa, yuvarlak ve düz şekilde atılması ile işlenir. Çeşitli kalınlıktaki kumaşlar üzerine, kumaş ipliklerini sayarak veya kumaş üzerine çizerek uygulanır. Geniş yüzeyli olmayan her desen üzerine uygulanabilir. Desenlerde çok ince detay bulunmaz. Sayılabilen kumaşlar üzerine uygulandığında desen kaygısı olmaz.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nakış Desenleri, En Güzel Nakış Modelleri
 3. Nakış desenleri
 4. 2018 Nakış Modelleri, Desen Desen Nakış Modelleri, Çeşit Çeşit Nakışlar, Nakış Modelleri,
 5. mutfak masa örtüsü gül nakış desenleri
 6. Şemalı Nakış Desenleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri