Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

TURİZM , TÜRKİYE'DE TURİZM , TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ TURİSTİK MERKEZLERİ , DAĞILIŞI VE ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM) Ülkemizde turizm potansiyeli açısından oldukça önemli bir ülkedir. Turizmi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Turizm, Türkiyede Turizm, Turistik Merkezler, Dağılışı Ve Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar




  TURİZM, TÜRKİYE'DE TURİZM, TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ TURİSTİK MERKEZLERİ, DAĞILIŞI VE ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  Ülkemizde turizm potansiyeli açısından oldukça önemli bir ülkedir. Turizmi cazip hale getiren belli başlı etkenler şunlardır ;

  1. İklim : Ülkemiz orta kuşağın batı taraflarında görülen Akdeniz iklim kuşağı içerisinde yer almaktadır. Özellikle Akdeniz kıyılarında sıcaklık erken artmakta ve yaz mevsimi diğer bölgelere göre aha uzun sürmektedir.

  Bu durum denize girilme süresi açısından önemli bir özelliktir.Ayrıca iç bölgelerimizde yer şekillerinin kısa mesafelerde değişiklik göstermesi iklim tiplerinin farklılaşmasına neden olmaktadır. Ülkemizde aynı zaman dilimi içerisinde hem denize girilebilmekte hem de kayak yapılabilmektedir.

  2. Kıyılarımız : Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkedir. Ege ve Akdeniz kıyılarında girinti ve çıkıntının fazla olması, şelf alanının geniş olmasından dolayı geniş plajlar yer almaktadır. Bu geniş plajlar ve olumlu iklim koşulları deniz turizmini olumlu yönde etkilemektedir.


  BÖLGELERİMİZE GÖRE ÖNEMLİ TURİSTİK MERKEZLER VE ÖZELLİKLERİ

  1. KARADENİZ BÖLGESİ

  Bölgede dağların kıyıya paralel uzanması ve kıyılarda girinti ve çıkıntının az olmasından dolayı plajlara oldukça az rastlanmaktadır. Ayrıca iklim özelliğinden dolayı yaz mevsimi diğer bölgelere göre daha az sürmektedir.

  Karadeniz bölgesinde akarsuların hızlı akmasından dolayı son yıllarda rafting yapılan akarsuların sayısı hızla artmaktadır. En önemli örnek Çoruh Nehridir.

  Bölgedeki belli başlı turistik merkezler:

  Trabzon'da Sümela Manastırı, Ayvasıl Klisesi , Hz Yahya Manastırı

  Amasya'da ; Sultan Beyazıt Külliyesi, Amasya Kalesi

  Bolu'da ; Abant Gölü, Yedigöller, Ilgaz ve Köroğlu Dağları

  Samsun'da ; Gazi Müzesi, Büyük Cami, 19 Mayıs Fuarı

  Çorum'da; Hitit medeniyetine ait Güneş Kursu geyik ve boğa figürleri, tapınaklar ve bir çok eski kalıntı .


  2. MARMARA BÖLGESİ

  Önemli ulaşım yolları üzerinde bulunması, iklim koşulları, İstanbul'un varlığı, eski bir yerleşim alanı olmasından dolayı Marmara Bölgesinde turizm merkezilerinin sayısı oldukça fazladır.

  Bölge Türkiye'de turizm gelirleri en fazla olan bölgedir.

  İstanbul bir tarih cennetidir. Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı , Ayasofya Müzesi , Ayairini Kilisesi, Kapalıçarşı , Kızkulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı gibi bir çok önemli tarihi eser yer almaktadır.

  Bursa'da ; Ulucami , Yeşil Türbe , İznik Yeşil Cami , Kaplıcalar , Edirne'de ; Selimiye Camii , Rüstempaşa Kervansarayı , Saraya Hamamı vb

  Çanakkale'de Truva Harabeleri, Gelibolu Milli Parkı, İda Dağı (Kazdağı).


  3. EGE BÖLGESİ : Bir çok koy ve körfeze sahip olan Ege bölgesi eski yerleşim alanlarından biridir. Tarih boyunca bir çok medeniyete beşiklik etmiştir.

  Hem deniz turizminin hem de tarihi turizminin gelişmiş olduğu bir merkezdir.

  Bölgede olumlu iklim koşullarından dolayı 7 - 8 ay boyunca turizm sezonu devam etmektedir.

  İzmir'de Meryem Ana Kilisesi, Athena Tapınağı, Efes ve Bergama Antik Tiyatroları, Agora, Akropolis gibi bir çok önemli eser yer almaktadır. Ayrıca İzmir'de deniz turizmi de oldukça gelişmiştir.

  Aydın'da Kuşadası ve Didim deniz turizminin merkezi durumundadır.

  Denizli’de Afrodissas, Hierapolis, Pamukkale, Afyonkarahisar'da kaplıcalar , Frig medeniyetinden kalma eserler yer almaktadır.


  4. AKDENİZ BÖLGESİ : Yaz aylarında sıcaklık şartlarının uygun olması , plajların varlığı, sıcaklığın uzun sürmesi gibi şartlara bağlı olarak Türkiye'de deniz turizminin en uzun sürdüğü bölgedir. Bölgede kış aylarında bile denize girilebilmektedir.

  Ayrıca Antalya'da Toros dağlarının yüksek olmasından dolayı aynı anda hem denize girilebilmekte hem de kayak yapılamaktadır. Bölgedeki tüm illerde çok önemli tarihi kalıntılarda bulunmaktadır.

  Antalya'da deniz turizmi ve tarihi turizm oldukça gelişmiştir ( Alanya-Manavgat-Kaş -Kemer, Termessos , Olimpos, Perge, Aspendos

  Isparta'da Eğirdir gölü

  Burdur'da Hacılar Harabeleri , antik Sagalasos kenti

  Mersin Anamur'da Ortaçağdan kalma kale, Cennet ve Cehennem Mağaraları, Kız kalesi.


  5. İÇ ANADOLU BÖLGESİ : Bölge günümüzde Türkiye'nin politik merkezi durumundadır. Diğer bölgeler kadar olmasa da canlı bir turizm olayı yaşanmaktadır.

  Ankara'da Anıtkabir, Ankara Kalesi , Anadolu Medeniyetleri Müzesi ,Polatlı yakınlarında Frigler’in başkenti olan Gordion şehri

  Nevşehir, Aksaray çevresinde Kapadokya, Ürgüp Göreme ve Avanos ilginç yeryüzü şekilleri ile dikkat çekmektedir.

  Konya'da Mevlana Türbesi , Nasrettin Hoca Türbesi .


  6. DOĞU ANADOLU BÖLGESİ : Bölgede kış aylarının uzun sürmesi , kar yağışının bol olmasından dolayı turizm çok canlı değildir. Dağlık alanların geniş yer tutmasından dolayı dağ turizmi gelişme göstermektedir.

  Nemrut Dağı, İshak Paşa Sarayı, Ani Harabeleri, Ağrı Dağı, Van Gölü, Akdamar Adası Ahlat Selçuklu Mezarları, Erzurum Aziziye Anıtı, Yakutiye Medresesi gibi önemli eserler turist beklemektedir.


  7. GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ : Anadolu'nun en eski yerleşim merkezlerinin bulunduğu bölgedir.

  Cilalı Taş Devri yerleşim merkezlerinden Çayönü (Diyarbakır), Malabadi Köprüsü, Yedi Kardeş Burcu, Asur Mezarları, Adıyaman Cendere Köprüsü, Mardin evleri , Balıklı göl


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Turizm Haftası ile ilgili Sözler - Turizm Haftası Sloganları - Turizm Haftası Özlü Sözler
 3. Turizm, Turizm Çeşitleri, Özellikleri, Nedenleri, Turizmin Yararları
 4. Turizm Şiirleri - Turizm ile ilgili Şiir - Turizm Hakkında Şiirler
 5. Turizm Çeşitleri, Turizm Türleri, Özellikleri
 6. Türkiyede turizm ve Türkiyenin turistik varlıkları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri