Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

JEOLOJİK ZAMANLAR VE JEOLOJİK ZAMANLARIN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM) 1. İlk Zaman (Prekambrien) En eski kıvrımlarla kıtaların çekirdek kısımları oluşmuştur. Zamanın sonlarında da bakteriler ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Jeolojik Zamanlar Ve Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  JEOLOJİK ZAMANLAR VE JEOLOJİK ZAMANLARIN ÖZELLİKLERİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)


  1. İlk Zaman (Prekambrien)

  En eski kıvrımlarla kıtaların çekirdek kısımları oluşmuştur. Zamanın sonlarında da bakteriler ve algler gibi tek hücreli canlılar ortaya çıkmıştır.

  2. Birinci Zaman (Paleozoik)

  Dünya’nın muhtelif bölgelerinde şiddetli kıvrımlar olmuş, kıtalar bu kıvrımların eklenmesiyle büyümüştür. Türkiye’de ve daha birçok ülkede, taşkömürü yatakları meydana gelmiştir.

  3. İkinci Zaman (Mezozoik)

  Jeosenklinallerde büyük ölçüde tortulaşma ve birikmeler oluşmuştur. Bu dönem, Alp kıvrımlarına hazırlık dönemidir. Bu zamanda, yerkabuğu kırıklarla parçalanarak ayrı kıtalara bölünmeye başlamış, deniz ilerlemesi sonucu karalar denizlerin altında kalmıştır.

  4. Üçüncü Zaman (Neozoik)

  Dünya’da ve Türkiye’de şiddetli yerkabuğu hareketleri olmuştur. Alp kıvrımları oluşmuş ve eski kıta kütlelerine eklenmiştir. Kıtalar günümüzdeki görünümlerini kazanmışlardır. Şiddetli volkanik olaylar ve depremler meydana gelmiştir.

  Atlas ve Hint okyanusları ile Türkiye’nin ana yerşekilleri oluşmuştur. Linyit, petrol, tuz ve boraksit yataklarının oluşumu da bu dönemlerdedir.

  5. Dördüncü Zaman (Antropozoik)

  Buzulçağı (Pleistosen): Şiddetli soğuma olmuştur. Bu nedenle Kuzeybatı Avrupa, İskandinavya, Kanada gibi karalar, buzullar altında kalmıştır. Ege Denizi ile İstanbul veÇanakkale boğazları bu dönemde teşekkül etmiştir. İnsanın varlığı ve ilk prehistorik (tarih öncesi) kültürler bu dönemde görülmüştür.

  Buzulçağı sonrası (Postglasyal): İklim gittikçe ısınarak bugünkü şartlara geçmiştir. Şimdiki deniz seviyesine erişilmiş, İngiltere Avrupa’dan koparak bir ada durumuna gelmiştir. Avrupa kıtası bugünkü şeklini kazanmıştır. Eski uygarlıklar ortaya çıkarak gelişmiştir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. istanbul ve çanakkale boğazları hangi jeolojik zamanda oluşmuştur
 3. Jeolojik Zaman Nedir?
 4. Türkiye hangi jeolojik zamanda oluşmuştur
 5. Batı Anadoluda yer alan ovalar hangi jeolojik zamanda oluşmuştur
 6. Jeolojik devirler nelerdir,Jeolojik Devirler,jeolojik zamanlar,jeolojik devirler hakkında
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri