Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir Yenilenebilir enerji kaynakları dünya var olduğu sürece hiç tükenmeyecek olan enerji kaynaklarıdır. Bu kaynaklar güneş , rüzgar , su gibi doğal
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yenilenebilir Enerji Kaynakları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir

  Yenilenebilir enerji kaynakları dünya var olduğu sürece hiç tükenmeyecek olan enerji kaynaklarıdır. Bu kaynaklar güneş, rüzgar, su gibi doğal kaynaklardan oluşur. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidroelektrik enerji, jeotermal enerji, biokütle enerjisi, dalga enerjisi ve hidrojen enerjisi elde edilir.

  Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmaya çalışılmasının nedeni birçok etkene dayanır. Dünyada sürekli artan enerji tüketimi yüzünden fosil ve yenilenemez enerji kaynakları hızla azalmaktadır. Yapılan araştırmalara göre en geç 200 yıl sonra tüm fosil yakıtlar tükenecektir. Fosil yakıtlar sürekli azaldığı için bu tür yakıtların değeri artmakta ve buna bağlı olarak petrol ürünlerinde pahalılığa neden olmaktadır.
  Ayrıca fosil yakıtların kullanımı çevreye büyük ölçüde zarar vermektedir. Kömür, petrol, doğalgaz gibi yakılarak enerji elde edilen fosil yakıtlar çevreye karbondioksit ve karbonmonoksit gibi gazların yayılmasına sebep olmaktadır. Bu gazlar atmosferde birikerek hem insan sağlığına olumsuz etkide bulunmaktadır hem de sera etkisi oluşturmaktadır. Sera etkisi yüzünden dünyanın ortalama sıcaklığı sürekli artmaktadır. Bu yüzden yenilenebilir enerjinin kullanımı gelişmiş birçok ülkede desteklenmektedir.

  Hidroelektrik Enerji

  Hidroelektrik enerji (su enerjisi) en temel yenilenebilir enerji kaynağıdır. Hidroelektrik enerji suyun hareketinden elde edilir. Akarsuların önüne kurulan barajlar suyun birikmesini sağlar. Böylelikle su yükselerek potansiyel enerji kazanır. Biriken su belirli aralıklarla bırakılır. Hızla akan su, bir dinamoya bağlı olan tribünleri döndürür. Tribünlere bağlı dinamolar sayesinde elektrik enerjisi elde edilir. Barajların çevreye çok fazla zararı yoktur ancak baraj yapımının maliyeti fazladır. Çoğu barajın faydalı ömrü 50 yıl civarındadır. Dünyanın enerji ihtiyacının %20’si barajlardan sağlanmaktadır.

  Güneş Enerjisi

  Güneş enerjisi, güneş ışınları kullanılarak elde edilen enerjidir. Çevreye neredeyse hiç zarar vermeyen bu enerji en temiz yenilenebilir enerji kaynağıdır. ABD, Almanya gibi birçok gelişmiş ülkede binaların çatılarında kullanılan fotovoltaik pil sistemiyle çalışan güneş enerjisi, hem elektrik elde etmek hem de suyu ısıtmak için kullanılır. Güneş enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında maliyeti en fazla olanıdır ancak gelişen teknolojik faaliyetler sayesinde bu maliyet giderek azalmaktadır. Ayrıca sistem bir kere kurulduğunda sürekli olarak bedava enerji elde edilir.

  Jeotermal Enerji

  Jeotermal enerji yeraltındaki magma tabakasının ısıttığı su ve gazlarla elde edilen enerjidir. Jeotermal enerji tükenmez, çevre dostu ve ucuz bir enerji türüdür. Yer altında ısınan su ve buhar yüzeye çıkar. Yüzeye çıkan su ve buharın sıcaklığı kullanılarak elektrik enerjisi elde edilir. Dünya enerji ihtiyacının %1′i jeotermal enerjiden karşılanmaktadır. Ayrıca jeotermal enerjiden merkezi ısıtma, kimyasal madde üretimi, turistik kaplıcalar, maden suyu üretimi ve balıkçılık gibi birçok alanda yararlanılmaktadır. Jeotermal enerjiden en fazla yararlanan ülke İzlanda’dır. Yeraltı hareketlerinin çok sık görüldüğü bu ülkede 25 - 30 metre yüksekliğe varan gayzer fışkırmaları görülmektedir.

  Rüzgar Enerjisi

  Rüzgar enerjisi en temiz enerji üretim yöntemidir. Atmosferi kirletici hiçbir gaz salınımı olmaz. Kaynağı hiç tükenmeyecek olan rüzgar enerjisinin kurulumu ve işletilmesi diğer tesislere göre daha kolaydır ve maliyetli düşüktür. Oldukça güvenilir olan bu sistem özellikle Avrupa’da çok fazla kullanılmaktadır. Danimarka yıllık elektrik ihtiyacının %40′ını rüzgar gücünden sağlamaktadır. Rüzgar sistemi rüzgarın döndürdüğü pervaneye bağlı olan dinamoların elektrik üretmesine dayanır.

  Biyokütle Enerjisi

  Biyokütle enerjisi bitki ve hayvan atıklarından elde edilir. Hayvanların dışkıları, ölü ağaçlar, ekin sapları gibi maddelerden azımsanmayacak miktarda enerji elde dilmektedir. Bu işlemlerle hayvan dışkıları biyogaz, bitki artıkları ise biyodizel yakıtlarına dönüştürülür. Biyokütle enerjisi elde etmenin iki yolu vardır. İlk olarak toplanan atıklar belirli bir yerde toplanarak yakılır. Yanma esnasında ortaya çıkan gazlar ayrıştırılarak yakıt olarak kullanılır. İkinci yöntem ise bitki ve hayvan atıklarını büyük tanklarda toplayarak çürütmektir. Çürüyen maddeler metan gazının oluşmasını sağlar. Yanabilir özellikteki metan gazı da çeşitli alanlarda kullanılır.

  Dalga Enerjisi

  Dalga enerjisi yeni enerji türlerindendir. Okyanus ve denizlerdeki dalgaların hareket gücünden faydalanılarak enerji edilen dalga sisteminin yapımı oldukça maliyetlidir. Dalga sistemini güçlü fırtınalar ve tuzlu suyun neden olacağı paslanmalara karşı korumak için yüksek teknoloji gerekmektedir. Ayrıca kurulumu ve bakımı oldukça zordur.

  Gel-Git Enerjisi

  Gel-git enerjisinin çalışma sistemi biriktirmeli baraj sistemiyle aynıdır. Tek fark barajların akarsu yatağı yerine denizlerdeki uygun koylara kurulmasıdır. Sular yükseldiğinde barajın arkasındaki koylara dolar ve kinetik enerji kazanırlar. Ayın çekimi azalıp sular alçaldığında ise sular serbest bırakılır ve sular akarken tribünleri döndürür. Tribünlere bağlı elektrik üreteçleri sayesinde elektrik enerjisi elde edilir.

  Hidrojen Enerjisi

  Hidrojen su ve doğal gazlarda bulunan, temiz bir enerji kaynağı olan bir elementtir. Suyun üçte biri hidrojenden oluşmaktadır. Yani dünyadaki su miktarının üçte biri hidrojendir. Bu kadar çok bulunmasına karşın hidrojen elde etmek oldukça zordur. Sudan hidrojen elde etmek için elektroliz denilen işlem yapılmaktadır. Ancak bu yöntemle çok fazla elektrik harcandığından hidrojen üretiminin maliyeti fazladır. Hidrojen elde edildiğinde yakıt olarak kullanılır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Resimleri
 3. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir
 4. Yenilenebilir enerji kaynakları slayt
 5. Yenilenebilir enerji kaynakları yönetmeliği
 6. Yenilenebilir enerji kaynakları kanunu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri