Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Nemlilik ve Yağış nedir , Nemlilik ve Yağış tanımı nedir , coğrafya nem ve yağış , türkiyede nemlilik ve yağiş NEMLİLİK ve YAĞIŞ Atmosfer içerisinde
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  nemlilik ve yağış, , Nemlilik ve Yağış hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Nemlilik ve Yağış nedir, Nemlilik ve Yağış tanımı nedir, coğrafya nem ve yağış,türkiyede nemlilik ve yağiş

  NEMLİLİK ve YAĞIŞ

  Atmosfer içerisinde bulunan su buharına nem denir. Higrometre ile ölçülür, gr/m3 olarak ifade edilir.
  Aslında her havada nem bulunur. Dünyanın nemlilik ve yağışının en az olduğu yerler Kutuplar ve Çöllerdir. Havada nem oluşabilmesi için buharlaşma gereklidir. Yani güneş ışınları dik ve dike yakın gelmeli. Bundan dolayı dünyanın en nemli yerleri Ekvator civarı, en nemsiz yerleri ise Kutuplardır.
  Kutuplarda buharlaşma çok az olduğu için yağış oluşma olasılığı da o kadar azdır. Havadaki nemin yağışa dönüşebilmesi için havanın soğuması gerekir. Kutuplar soğuma şartını yerine getiriyor fakat buharlaşma çok az olduğu için fazla nem olmadığından yağışta olmuyor.
  Çöller ise çok sıcak olduğundan ve yıllık sıcaklığı hepØ fazla olduğundan yağış oluşması için gerekli olan soğuma şartını yerine getirmez.

  Buharlaşmayı etkileyen 5 faktör vardır:
  Sıcaklık: SıcaklıkJ arttıkça buharlaşma artar.
  Hava Basıncı: Basıncın yükselmesi buharlaşmaJ oranını azaltır.
  Havadaki Nemlilik Miktarı: Havanın bağıl nem oranıJ düşükse buharlaşma fazla olurken, bağıl nem oranı yüksek ise buharlaşma oranı azalır.
  Rüzgar Etkisi: Rüzgarın şiddetli estiği yer ve zamanlardaJ buharlaşma fazla olur.
  Buharlaşma Yüzeyi: Buharlaşma yüzeyinin genişJ olması buharlaşma miktarını arttırır.
  • Havadaki nemlilik ile ilgili çok iyi bilinmesi gereken üç tanım var;

  1. Mutlak (mevcut) Nem: Havada bulunan nem miktarıdır ve havadaki nemi tam olarak bu ifade eder, gerisi hikaye. “gr” cinsinden ifade edilir. Her havada mutlak nem vardır. Genel olarak mutlak nemin artması buharlaşmaya bağlıdır. Havadaki mutlak nemin azalması ise sadece yağış ile olur.

  2. Maksimum Nem (doyuran nem): Bir hava kütlesinin belli bir sıcaklıkta en fazla taşıyabileceği nem miktarıdır. “gr” cinsinden ifade edilir. Sıcaklık arttıkça Max nem artar. Yani hava ısındıkça havanın nem taşıma kapasitesi artar. Örnek: 15ºC sıcaklıktaki bir hava kütlesi 10.5 gr nem taşıyabilir. Yani 10.6 gr mutlak nem olursa bu hava kütlesi yağışa geçer. Bardağı taşıran son damla mutlak nemin max nemi geçmesidir.

  3. Bağıl (Nisbi, Oransal) Nem: Havadaki mutlak nemin yine o havanın taşıyabileceği nem miktarına (max nem) oranıdır. “%” olarak ifade edilir. Örneğin 20ºC lik bir hava kütlesi en fazla 14.4 gr nem taşıyabiliyor ama havada 7.2 gr nem var, bu durumda havanın Bağıl Nemi %50 dir. Örnek: Bir hava kütlesinde 5 gr nem var ve o hava kütlesi 20 gr nem taşıyabiliyor. Bu durumda bağıl nem %25tir. Aynı havanın nem açığı ise %75tir. Eğer hava soğur ise bağıl nem artar, çünkü havanın nem taşıma kapasitesi (max nem) azalır ve aynı Mutlak Nem % olarak daha fazla oranda bir nemmiş gibi ifade edilir.

  * Sıcaklık arttıkça mutlak nem artar.J
  * Sıcaklık arttıkçaJ bağıl nem azalır.
  * Sıcaklık arttıkça maksimum nem artar.J
  * Mutlak nemJ arttıkça bağıl nem artar.


  Yükseklere çıkıldıkça, denizden uzaklaştıkça,J gündüzden geceye gidildiğinde, yazdan kışa geçildiğinde, ormanlık bir alandan açık bir alana geçildiğinde Mutlak Nem azalır.

  YOĞUNLAŞMA

  Yoğunlaşama; yer ve sıcaklık özelliklerine göre ikiye ayrılır:

  1. Yer Durumuna Göre:

  a. Yükseklerde yoğunlaşanlar: Yağmur, kar, dolu.
  b. Yeryüzünde yoğunlaşanlar: Çiğ, kırağı, kırç.

  2. Sıcaklık Durumuna Göre:

  a. 0ºC altında yoğunlaşanlar: Kar, kırağı, kırç, dolu.
  b. 0ºC nin üstünde yoğunlaşanlar: Yağmur, bulut, çiğ ve sis’tir.

  Not: Herhangi bir hava kütlesi sıcak bir yerden soğuk ve serin bir yere giderse yoğunlaşır ve ilk etapta sis oluşur. Bu sis yağmura da dönüşebilir.

  YAĞIŞLAR
  Oluşum nedenlerine göre üç çeşittir.

  1. Konveksiyonel (Yükselim, siklonik) Yağış: Isınan havanın yükselmesi ve soğumaya uğramsı ile oluşur. Çünkü yükseklere çıkıldıkça hava sıcaklığı 200m de 1ºC düşer. Soğuyan havanın bağıl nemi artar ve yoğunlaşarak yağış oluşturur.
  Dünya üzerinde buharlaşmanın en fazla olduğu yerlerdenJ biri olan EKVATOR bölgesinde bu yağış çeşidi görülür. Güneş ışınları her zaman dik ve dike yakın açılar ile geldiği için sürekli yükselen hava kütleleri yağış yapar. Bundan dolayı dört mevsim düzenli yağış olur. SAVAN, STEP, KARASAL ve TUNDRA ikliminde de bu yağış çeşidi görülür. Türkiye’de ise İç Anadolu’daki Kırkikindi yağmurları (ilkbaharda) konveksiyoneldir. Doğu Anadolu’da oluşan yaz yağmurları da konveksiyoneldir.

  2. Orografik (Yamaç) Yağış: Denizden gelen nemli hava kütleleri kara üzerinde bir dağ yamacı boyunca yükselir ve soğur ise yağışa sebep olur. Muson Asyası (G.D.Asya)nda görülen MUSON iklimi bu yağışa en iyi örnektir. Ayrıca Ilıman Okyanus ikliminde de yer yer görülür. Türkiye’de Karadeniz İkliminde görülür. Çünkü kuzeyden gelen rüzgarlar, denize paralel uzanan dağlar boyunca yükselerek soğur ve yağış bırakır.

  3. Cephe (Frontal) Yağış: Farklı özellik ve sıcaklıktaki hava kütlelerinin karşılaşma alanlarına cephe denir. İki farklı basınç özelliği gösteren hava kütlesi karşılaştığında yüksek basınç alçalır, alçak basınç ise yükselip yüksek basıncın üzerine çıkar ve soğuyarak yağış getirir. Dünyada, 60º DAB alanlarında Kutup rüzgarları ile Batı rüzgarlarının karşılaşma alanlarında cephe olur ve yağış görülür. Burada görülen iklim ILIMAN OKYANUS (OKYANUSAL) iklimdir. Türkiye’de Kışın Akdeniz ikliminde görülür.

  Türkiye’de Bölgelerin en fazla yağış aldığı mevsimler:
  KARADENİZ bölgesi: Sonbahar
  AKDENİZ ve EGE bölgesi: Kış
  DOĞU ANADOLU: Yaz
  İÇ ANADOLU: İlkbahar

  Dünyanın En Fazla Yağış Alan Yerleri:
  1. Ekvatoral Bölge
  2. Muson Asya’sı
  3. Orta Kuşak Karalarının Batı kıyıları (Okyanusal iklim), 60ºEnlemleri ve çevresi.

  Dünyanın En Az Yağış Alan Yerleri:
  1. Dinamik Yüksek Basınç alanlarındaki çöller (30º enlemleri).
  2. Karaların iç kesimleri ve kutuplar.

  NOT: Her mevsim yağışlı olan bir yerde yağış rejimi düzenlidir. Akarsu akış rejimi düzenlidir. Tarımda sulamaya gereksinim duyulmaz ve sulamanın yetersiz olduğu kurak bölgelerde uygulanan NADAS (toprağı bir yıl dinlendirme) yöntemi bu bölgelerde uygulanmaz. NADAS, yağışın yeterli olmadığı yerlerde uygulanan bir yöntemdir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yağış, Yağış Çeşitleri, Yağış Özellikleri
 3. Türkiyede Yağış Çeşitleri Nelerdi, Türkiyede Yağış Çeşitlerinin Önemi
 4. Akdeniz Bölgesinin Nemlilik Oranı
 5. Marmara Bölgesinin Nemlilik Oranı Ve Etkileri
 6. Toprak tiplerinin dağılışı ile yağış-bitki örtüsü ilişkisi hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri