Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

zonal topraklar vikipedi kısava özet yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Zonal Topraklar Nerelerde Görülür Zonal Toprakların Özellikleri Zonal Toprakllar Çeşitleri Zonal Topraklar Nelerdir Paylaş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Zonal Topraklar Vikipedi

  Sponsorlu Bağlantılar
  zonal topraklar vikipedi kısava özet yazarmısınız

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zonal Topraklar Nerelerde Görülür
 3. Zonal Toprakların Özellikleri
 4. Zonal Toprakllar Çeşitleri
 5. Zonal Topraklar Nelerdir
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar
  ZONAL TOPRAKLAR ( YERLİ TOPRAKLAR )

  Ülkemizde düz ve hafif eğimli alanlarda iklim şartlarının etkisi altında oluşan fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından farklı horizonlar ve katlar gösteren topraklardır.

  Zonal Toprak Çeşitleri

  Tundra Toprakları: Tundra ikliminin etkili olduğu Kuzey Yarım Küre’de oluşan organik madde yönünden zengin topraklardır.

  Podzol Toprakları: Tundra ikliminin biraz daha güneyinde nemli ve soğuk iklim şartlarında oluşan Podzol Toprakları Sibirya (Rusya) ve Kuzey Amerika yaygındır.

  Kahverengi Orman Toprakları
  : Ilıman kuşakta görülen toprak türlerinden biridir.

  Terra Rosa (Kırmızımsı Akdeniz toprakları):
  Akdeniz ikliminin görüldüğü subtropikal kuşakta oluşan kırmızımsı kahverenginde topraklardır. Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak görülür.

  Kahverengi Topraklar: Orta kuşakta karaların iç kısımında yer alan, yarıkurak iklim ve bozkır bitki örtüsü altında oluşmuş topraklardır.

  Çernezyomlar: Orta kuşakta yarı nemli olan alanlarda, uzun çayır bitki örtüsü altında oluşan kara topraklardır. Besin yönünden zengin oluşlarından dolayı tarım yapılmaya oldukça elverişlidirler.

  Lateritler: Nemli tropikal bölgelerde savan bitki örtüsü altında yetişen toprak tipidir. Kızıl renktedir ve bu topraklardan ev yapımlarında kullanılan Tuğla üretimi yapılır.

  Çöl Toprakları: Tropikal ve Orta kuşakta kara içlerindeki çöllerde oluşan tarıma elverişsiz topraklardır. 8. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri