Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocuklarda kamburluk ve duruş bozukluğu , kamburluk ve duruş bozukluğu Önleme Yolları Uzmanlar , ağır sırt çantalarının çocuk larda kamburluk ve duruş bozukluğuna sebep olduğunu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda kamburluk ve duruş bozukluğu, kamburluk ve duruş bozukluğu Önleme Yolları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda kamburluk ve duruş bozukluğu, kamburluk ve duruş bozukluğu Önleme Yolları

  Uzmanlar, ağır sırt çantalarının çocuklarda kamburluk ve duruş bozukluğuna sebep olduğunu söylüyor.

  Eğitim hayatına adım atan miniklerin heyecanına ise aileler ortak oldu. Aylar öncesinden başlayan okul hazırlıkları okul zili çaldığı güne kadar devam etti. Okul forması, ayakkabı ve onlarca kitabın sığacağı büyük çantalar satın alındı. Sokaklar kocaman çantalarıyla okula koşan öğrencilerle dolup taşarken uzmanlar uyarıyor: Kamburluk ve duruş bozuklukları okul sıralarında başlıyor.

  Çocukların okul sıralarında doğru pozisyonda oturamamaları ve ağır sırt çantaları taşımaları ileri yaşlarda duruş bozukluklarına sebep olabiliyor. Boya uygun olmayan sıralarda oturmak ya da bilgisayar başında uzun vakit geçirmek de çocuklarda sırt ağrılarına yol açabiliyor. Gelişim çağında hızla gelişen bir omurga yapısına sahip olan çocukların doğru oturma tekniklerini uygulayabilmesi için en büyük görevse ailelere düşüyor.

  Memorial Hastanesi ortopedi uzmanı Op. Dr. Murat Öztürk, küçük yaşlarda ortaya çıkan omurga eğriliğinin çocuğun bütün yaşamını etkileyecek sağlık problemlerine yol açacağını ifade ediyor. Çocuklarda duruş bozukluğu yaşanmaması için önerilerde bulunan Murat Öztürk, çocukların boylarına uygun sıralarda eğitim alması gerektiğini belirtiyor.

  Öğrencilerin günün büyük bir bölümünü geçirdiği sıraların aşırı büyük ya da küçük olmaması gerektiğinin altını çiziyor. Sıraların yüksek olmasının da bel ağrısına sebep olduğunu vurgulayan Öztürk, "Birbirine standart bir aralık ile monte edilmiş sıralar pratik olsalar da her çocuğun duruşuna uygun değildir. Yükseklik açısından ayarlama olanağı olan sıralar, çocuğunuzun duruş açısına göre ayarlanabildiğinden daha sağlıklıdır." diyor. Kamburluğa ve duruş bozukluğuna sebep olabilecek bir diğer sorunsa çocukların çok ağır sırt çantaları taşımaları.

  Öğrencilerin uzun mesafeli yürüyüşlerde tekerlekli çanta kullanılması gerektiğini belirten Öztürk, "Çocukların çantalarını tek taraflı taşıması veya çapraz çanta kullanması omurga sağlığı açısından sakıncalıdır. Orta omurgası sünger ped ile destekli çantalar vücuda yakın olup eşit oranda yükleri dağıtacağından çocuğunuzun omurga sağlığı için uygundur." diye konuştu.

  Öztürk, öğrenciler evde ders çalışırken de ailelerin dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Op. Dr. Murat Öztürk, duruş bozukluğu yaşayan çocukların zamanla özgüvenini kaybettiğini de hatırlatarak "Çocuğunuzun fiziksel yapısına bağlı olarak doğru ekipmanlar ile spora yönlendirin. Doğru spor aktiviteleri gerçekleştirilerek çocukların duruşu düzelebilir." diyor.


  alıntı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) nasıl bir hastalıktır?
 3. Çocuklukta Obsesif Kompulsif Bozukluğu, Çocuklarda Takıntılar (Obsesif-Kompulsif Bozukluk)
 4. Düşünce Bozuklukluğu,düşünce bozukluğu nedir,düşünce bozukluğu tedavisi,düşüncenin gücü
 5. Körlüğün Nedenleri ve Korunma Yolları körlük belirtileri - körlüğğün nedenleri nelerdir -
 6. Saplantı - Zorlantı Bozukluğu Saplantı nedir - Zorlantı Bozukluğu nedir - saplantı ve zorl
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri