Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bebeklerde İshal bebek ishalleri - çocuk larda ishal Kaba bir tarifle ishal Dışkılamanın gün içinde ki sayısının miktarının ve içindeki su oranının artmasıdır. İshali başta

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bebeklerde İshal

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde İshal

  bebek ishalleri - çocuklarda ishal
  Kaba bir tarifle ishal Dışkılamanın gün içinde ki sayısının miktarının ve içindeki su oranının artmasıdır.

  İshali başta ikiye ayıralım

  1-Kalın barsak isahali

  2-İnce barsak isali


  kalın barsak ishali
  Kalın barsak ishalinde dışkının günlük sayısı çok ama dışkı miktarı azdır.Önemli özelliği ise tuvalete kalktığımız halde işiniz bitmemiş hissidir.İhtiyaç hissedersiniz ama gittiğinizde umduğunuz kadar yapamazsınız Yolda sokakta sıkışsanız zamanınız vardır tutabilirsiniz.


  ince barsak ishali
  İnce barsak ishalinde ise günlük sayı daha az ama bir seferdeki dışkı miktarı çok ve suyuda oldukça cömerttir.Daha tuvalete oturur oturmaz fazla enerji sarf etmeden bir nehir misali akar gider.


  toksik ishal - zehirli ishal
  İsim korkutucu ama o kadar da tedavi edilemez değil.Hatta en kolay tedavi edilen şekli diyebiliriz.İnce barsak ishali gibi etki yapar. Etken çok farklı değildir. Etken virüs olabilir bakteri olabilir Etkenin kendisinden ziyade salgıladağı maddeye karşı aslında bağırsağın savunma mekanizmasını çalıştırmasıyla ortaya çıkar. Bağırsak kasılma hızını artırarak etkeni biran önce vücuttan atmaya çalışır. Buda buruntu diye tarif edilen sebep olur.Diğer taraftan barsak içi salgıları artırarak barsak içi kayganlığı artırıp etkenin barsak duvarına yerleşmesini önlemeye çalışır. Rengi çoğunlukla sarıdır. PRinç yıkantı suyu olarak tariflenen beyazımsı renk kolore için özeldir.


  mekanik ishal
  Daha çok üşütmelerde ve ilaçların yan etkisi olarak gözlenir.Aşırı lifli gıda meyve sebze yenilmesi halinde de olur.Olay barsak kasılmasının uyarılması sonucu hızlı çalışmasıdır.Kasılmalar daha güçlü olduğundan daha sancılı olur tedavisi kolaydır. Rengi gaita renginin açığı veya sarıdır. Kusma bu ishalde daha sık eşlik eder.


  dizanteri tipi ishal
  Karın ağrısının sıklıkla eşlik ettiği ama dışkılamadan sonra da ağrının devam ettiği kalın barsak ishali dir. Bulaşıcılığı yüksektir. Kırmızı renkli kanlı balgama benzer. kıvamlı ve yapışkan maddenin bulunduğu bir tiptir. tedavisi zor ama önlenebilirliği kolaydır.Sadece genel temizlik kurallarına uymak yeterlidir. Ellerin tuvaletten sonra da yemekten önce de bol sabunlu su ile yıkanması meyvaların ve muslukların dezenfektan malzeme ile silinmesi vb.


  ishal tedavisi
  İshalin kesin kuralı kabedileni yerine koymaktır İshalde kaybedilen nedir

  İlk olarak göz çarpan dünyanın dörte üçünü insan vucudunun yüzde 60 nı oluşturan suyun kaybıdır.Bebeklerde ishalin hızla kilo kaybına ve durumu kısa sürede trafjik hale getirmesine sebep ve vucutlarının yüzde sekseninin sudan oluşmasıdır.

  Barsakalrda besin maddesinin fazla süre kalamaması besin maddelerinin yeteri miktarda emilememesine yol açar.Bu besinlerden tanıdığımız enerji kaynağı şekerdir.Bunun yanında vitaminler proteyinler ve yağlardır.Ama bizim için en çok öneme sahip elektrolitlerdir. Sodyum klor potasyum bikarbonat vb.


  İshalin kesin kuralı kaybedileni yerine koymaktır

  O zaman önce suyu yerine koymak gerekir.Bilin ki sağlıklı erişkin bir birey dakika da 1cc idrar üretir. bir günde kaç dakika var hiç düşündünüz mü ? 1440 dakika bu da demektirki sağlıklı bir birey bür günda yaklaşık 1500 cc yani 1,5 litre idrar yapar.Bu su kaybımıdır. Evet başka su kaybı nedeni nedir? Soluk alıp verirken nemli hava üflediğimizde yaklaşık 500cc yani 0,5 litre solumda kaybeder.Birde büyük abdestle 0,5 litre kaybeder Toplam yaklaşık 2,5 litre günlük kayıp var.Bu kayıp hiç birşey yapmayan insanın kaybı.Kişi terliyorsa yada çok sıcak günlerde kayıp artacaktır. Kendinizin yaşam tarzına göre kayıp artı 2,5 litre artı ishalde kaybedilen kadar sıvı alınmalıdır.

  Buna ek olarak kaynatılmak suretiyle mikroplardan arındırılan yaklaşık 1 litre suyumuzu içebilir sogukluğa gelen kadar bekleyelim.İçine bir çorba kaşığı şeker yarım çay kaşığı tuz(sodyum klorür) atıp karıştıralım. Bu sadece çocuklar için değil bizim içinde geçerli. Her dışkılamadan sonra mutlaka bir miktar içelim

  Bikarbonat eksikliği daha çok asit-baz bozukluğuna yol açar.Suyun ph sı erken dönemde kendi başına faydalı olur. İleri dönemlerde hazırlanan sıvıya biraz karbonan koyulabilir.Daha kestirmesi sağlık ocaklarından ya da eczanelerden sulandırılmak üzere hazırlanmış o R. S paketlerinden temin edebilirsiniz. ORS )Ağız dan sıvı yerine koyma ASL tedavisi anlamına gelir.)üzerinde tarifi yazar

  Potasyum içinde patates muz gibi yiyeceklerde kullanılabilir.

  Bu bahsettiğimiz sıvı ishal başlangıcıdan itibaren kullanılabilir.Hatta ishal olmadan yumuşak gıda çıkarılmaya başladınığında da kullanılabilir. İshalin başlangıcı ile kullanılmaya başladığın da sarı renkli masum ishalin tedavisi bile olabilir.En doğru yapılması gerekli olan doktara gitmek verilen tedaviyi bilinçli olarak uygulamaya sokmaktır.

  Özelikle üzerine basarak vurgulamaya çalıştığım yukarda ki tedavinin genellikle ciddiye alınmamasının yanlış olduğu. İShal tedavisinin kalbi olduğu.Yapılmasıının mutlak gereli olduğuşey ise Sancı kesici ve ishal durdurucu diyerek satılan ilaçları doktor söylemeden kullanmaktır.Çok yanlış olabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bebeklerde İshal Nasıl Geçer, Tedavisi
 3. Bebeklerde İshal Neden Olur, Nedenleri
 4. Su Kaplumbağalarında İshal
 5. İshal Hastalığı ve Tedavisi
 6. Çocuklarda İshal
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri