Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Yenidoğan sarılığı , bebeklerde yaşamın ilk haftasnda sık görülen bir sorundur. Sağlık lı bebeklerdeki normal sarılığa ' Fizyolojik Sarılık ' denir. Sarılığa

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Arrow Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı

  Yenidoğan sarılığı, bebeklerde yaşamın ilk haftasnda sık görülen bir sorundur. Sağlıklı bebeklerdeki normal sarılığa ' Fizyolojik Sarılık ' denir. Sarılığa, bilirubin adlı bir maddenin kan düzeyinin artışı yol açar. Kırmızı kan hücrelerimizin parçalanmasıyla oluşan bilirubin, yenidoğan bebeklerin bazılarında vücuttan atılamaz ( Karaciğer henüz yeterince olgunlaşmamıştır, veya bilirubin biraz fazla miktarda ortaya çıkmıştır)
  Sonuçta, bebeğin cildi ve göz aklarındaki sarı renk anne babanın dikkatini çeker. Sarılık, genellikle 2-3. günlerde yüzden başlar, giderek vücudun aşağı kısımlarına yayılır. Sarılığın ilk günde başlaması normal değildir, altta başka bir hastalık olabileceğine işaret eder. Yenidoğan sarılığı, bulaşıcı bir hastalık değildir.
  Doktora başvurduğunuzda, bir kan testi isteyerek bilirubin düzeyine bakacaktır. Sonuca göre, ya bebeği izleme alacak,ya belli bir dalga boyunda UV ışını alması için hastaneye yatıracak ( bu işleme fototerapi diyoruz ), ya da nadiren eğer değer çok yüksekse kan değişimi gerekecektir. Genellikle sarılık 7-10 günde kaybolur. Zor doğumlarda veya prematüre bebeklerde sarılık daha şiddteli olup daha uzun sürebilir. Bebeği sık sık emzirirseniz, barsakları daha sık çalışacak, bilirubin düzeyi daha kolay düşecektir.
  Toksik düzeylerde bilirubin, bebeğin beynine zarar verebilir, işitme kaybına yol açabilir. Bu nedenle, zaman geçirmeden doktora başvurup uygun tedavinin başlanması önemlidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yenidoğan Tarama Testleri Nedir - Yenidoğan Tarama Testi - Tarama Testi
 3. Yenidoğan Enfeksiyon - Yenidoğan Enfeksiyon Nedir - Yenidoğan Enfeksiyonları Hakkında
 4. Yenidoğan sarılığı, Yenidoğan sarılığı nedir, Yenidoğan Sarılığı Belirtileri nelerdir
 5. Süt Sarılığı Anne sütü sarılığının bebeğe zararı var mıdır?
 6. Yenidoğan bebek sarılığı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri