Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yenidoğan bebek sarılığı Vücutta bilirubin'in parçalanamamasına bağlı olarak sarı bir renk oluşur. Gözün sclera dediğimiz beyaz kısmında iyi görünür. Pek çok yenıdoğanda fizyolojik sarılık dediğimiz

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yenidoğan bebek sarılığı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenidoğan bebek sarılığı
  Vücutta bilirubin'in parçalanamamasına bağlı olarak sarı bir renk oluşur. Gözün sclera dediğimiz beyaz kısmında iyi görünür. Pek çok yenıdoğanda fizyolojik sarılık dediğimiz sarılık olur ve bu, problem yaratmaz. Yenidoğan karaciğerinin tam olgunlaşmamış olmasına bağlıdır Yenidoğanda sarılık nedenleri şöyle sıralanabilir:

  1- Fizyolojik sarılık (Normal sarılık): Yukarıda açıklanan bu sarılık türü hiç sorun yaratmaz.
  2- Anne sütünün yetersizliğine bağlı sarılık: Anne sütü gelmiyorsa sıvı eksikliğine bağlı olarak sarılık oluşturabilir.
  3- Anne sütüne bağlı olan sarılık: Bazı bebeklerde anne sütünün kendisi sarılık yapıcı etkiye neden olabilir.
  4- Kan uyuşmazlığına bağlı sarılık: Bazı yenidoğanlarda kan uyuşmazlığı problemine bağlı olarak sarılık olabilir. Bu, hafif ya da ağır olabilir. Eskiden Rh gruplarının uyuşmazlığına bağlı sarılık görülmekteydi ki, bu oldukça ağır seyredebilmektedir. Şimdi hamilelikte sıkı takip ve rogam sayesinde bu tip kan uyuşmazlığı azalmıştır. Görülen kan uyuşmazlığı daha çok ABO gruplarına bağlıdır.
  5- Başka rahatsızlıklara bağlı sarılık: Nadir olmakla birlikte bazı metabolik hastalıklar, herediter sferositoz denen bir kan hastalığı ve glikoz 6 fosfat dehidrogenaz (g6PD) denen bir hastalık sarılığa neden olabilir. Bunlar çok daha nadirdir.

  Doktorunuz bebeğin sarılığını bılirubin değeri ile değerlendirecektir. Başka testler de gerekebilir. Bazen birkaç defa topuktan kan alınıp bilirubin'in ölçülmesi gerekebilir.

  SARILIĞIN TEDAVİSİÖnce nedeni belirlenmelidir. Fizyolojik sarılıkta tedavi gerekmeyecektir. Hafif güneşe çıkma ya da bol bol emme yeterli olabilir.

  Anne sütünün eksikliğine bağlı sarılıkta bol bol emzirme, süt yetmiyorsa da takviye gerekebilir.
  Anne sütüne bağlı sarılıkta eskiden anne sütünü kesip mama vermek önerilmekteydi, ancak günümüzde anne sütünü kesmeyi önermiyoruz. Bu bebeklerin sıkı takibi ve nadiren fototerapi gerekse de çoğu kez geçici ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Kan uyuşmazlığına bağlı sarılıkta sıkı takip ve bazen fototerapi, çok nadiren de kan değişimi gibi tedaviler gerektirebilir.

  Fototerapi bir küvezde bebeğin güneşin yararlı ışınlarını almasıyla olur (bir nevî bebek solaryumu). Bu sırada vücut ısısı artacağından bol sıvıya ihtiyacı vardır (Bol bol emzirme ya da gerekiyorsa mama takviyesi ya da damardan sıvı). Zarar görmesin diye bebeğin gözleri kapatılır ve bezi de genital bölgeyi korur. Fototerapi ya tepeden ya da fototerapi battaniyesi gibi cihazlarla verilebilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bebek odası nasıl hazırlanmalı, bebek, Bebek bakımı, bebek hazırlığı, bebek karyolası, Beb
 3. Yenidoğan Enfeksiyon - Yenidoğan Enfeksiyon Nedir - Yenidoğan Enfeksiyonları Hakkında
 4. Yenidoğan sarılığı, Yenidoğan sarılığı nedir, Yenidoğan Sarılığı Belirtileri nelerdir
 5. Yenidoğan Bebek Bakım Rehberi
 6. Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri