Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Klasik Demokrasi Ne Demektir Avrupa’da feodalitenin yıkılıp , merkezi krallıkların kurulmasından sonra , krallıkların güçlenmesi , aristokrasi burjuvazi çekişmesine yol açmıştır. Bu deneme ilk defa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Klasik Demokrasi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Klasik Demokrasi Ne Demektir

  Avrupa’da feodalitenin yıkılıp, merkezi krallıkların kurulmasından sonra, krallıkların güçlenmesi, aristokrasi burjuvazi çekişmesine yol açmıştır. Bu deneme ilk defa İngiltere’de başlamıştır. Burjuvazi krallık otoritesini sınırlamaya kalkışmış ve neticede "Milli Hakimiyet" teorisi ortaya atılmıştır. Bu suretle, devlete ait her türlü egenmenliğin millete ait olduğu savunularak "klasik demokrasi"sistemi kurulmuştur.
  Klasik demokrasi üç bölüme ayrılmaktadır: "Doğrudan doğruya demokrasi", "yarı doğrudan demokrasi" ve "temsili demokrasi". Doğrudan doğruya demokrasi, eski Yunanlılarda uygulanan tarihi bir sistemdir. Buna göre, halk toplanarak topluca yönetim şekline katılır. Bugün bu sistemle idare, İsviçre’nin küçük kantonlarında vardır. Yarı doğrudan demokrasi, bu sistemde, gerçek yönetim halkın seçtiği temsilciler de olmakla beraber, yerine göre halk da, referandum, plebisit ve "kanunları veto" usulleriyle yönetime iştirak etmektedir. Yine bu sistem İsviçre’de en geniş şekliyle uygulanmakdadır.
  Temsili demokrasiye gelince, bu sistemde, hakimiyetin millete ait olduğu prensibi vardır. Yönetim milletin seçtiği temsilciler tarafından ve anayasaya uygun olarak yürütülür. Temsili demokrasiler, hükümet şekillerine göre, "Parlamenter Sistem", "Meclis Hükümeti Sistemi" ve "Başbakanlık Sistemi" gibi değişik hükümet şekillerine ayrılır. Fakat hepsinde temel esas, devletin, halkın seçtiği ve milleti temsil etmekte olan temsilciler tarafından idare edilmesidir. Bu sistem, kaynaklarını, tabii hukuk ve içtimai mukaveleden alır. Hukuk literatüründe bunların da temsilcileri, Hobbes, Locke, Montesquieu ve Rousseau’dur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Demokrasi Nedir, Demokrasi Ne Demek
 3. Lüks Klasik Koltuk Modelleri, Klasik Koltuklar, Luxury Classic Sofa and Armchairs, Son Mod
 4. Klasik Türk Edebiyatının özellikleri, Klasik Türk Edebiyatı hakkında bilgi
 5. Klasik Optimizasyon Teorisi Nedir - Klasik Optimizasyon Teorisi
 6. Klasik Gitar Notaları - Klasik Gitar Tabları Nelerdir - Gitar Notası Öğrenme
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri