Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Günümüzde NATO , NATO’nun İşlevi , Sorumlulukları , Görevleri Nelerdir Bilgi Yarım yüzyıla yakın bir süre kıtada barışı korumuş Dünya barışına yardımcı olmuş olan ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Günümüzde NATO, NATO’nun İşlevi, Sorumlulukları, Görevleri Nelerdir Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Günümüzde NATO, NATO’nun İşlevi, Sorumlulukları, Görevleri Nelerdir Bilgi

  Yarım yüzyıla yakın bir süre kıtada barışı korumuş Dünya barışına yardımcı olmuş olan ve Soğuk Savaşın galibi olan NATO, 1980'lerin sonunda, Avrupa'nın doğusunda, Orta Asya ve Kafkaslarda patlayan ve Rusya'da, Avrupa'da komünizmi öldüren; keza Sovyetler Birliğini parçalayan olaylarla karşılaşmış ve bunlar, NATO'yu da büyük ölçüde etkilemiştir. Ne var ki, şimdilerde, yani Soğuk Savaş sonrasında, durum çok farklıdır.

  Zira Balkanlar'da, Kafkaslar'da Orta Asya'da ve Ortadoğu'da, keza Doğu Akdeniz'de, kısaca Türkiye'nin yakın çevresinde, soğuk savaş döneminin kararlı ve düzenli dengelerinin yerini, tehlikeli belirsizlik, kararsızlık, düzensizlik, kısaca, politik karmaşa koşulları almıştır. Bu koşullar altında, "Avrupa'nın Yeni Güvenlik Mimarisi" düşünülürken NATO'nun varlığı da sorgulanmış, kimi yazarlar, "Her şeyi Sovyet ve Varşova Paktı tehdidine endeksli olan NATO artık öldü" derken; (ozelbillgiler.com) ittifakın varlığına ve yaşatılmasına büyük gereksinme duyulacağı anlaşılmış; 1990 Londra, 1991 Roma ve 1994 Brüksel Doruk Toplantıları kararıyla ve Ortadoğu ve Balkanlarda çıkan olaylarında etkisiyle, NATO, eskisinden daha dinç olarak yaşamaya karar verdikten başka, Soğuk Savaş koşullarına göre kendini ve kurallarını uyarlama yoluna gitmiştir.

  NATO, özellikle Londra kararları uyarınca, Avrupa'nın yeni jeopolitiğinde, Batı Avrupa'nın kararlılığını Orta ve Doğu Avrupa'ya yayma amacı güden ve üç bölümden oluşan bir strateji uygulamaktadır.

  Bunlar;

  Genişleme

  Barış için Ortaklık (BİO)

  Rusya ile İyi İlişkiler Kurulması ve Sürdürülmesi

  BİO düzeninin üyeleri, yada ortakları arasında, Rusya Federasyonu ile birlikte, Malta'dan Kırgızistan'a kadar otuza yakın devlet bulunmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nato Üyesi Ülkelerin Listesi, Nato Ülkeleri Hangileridir
 3. NATO’ya Göre Terör, Tanımı, Önlenmesi, İlkeleri Nedir Bilgi
 4. NATO’nun Kurulma Nedeni, Nedenleri, Gelişmeler Hakkında Bilgi
 5. NATO'nun Askeri Ve Sivil Yapısı, Özellikleri, Görevleri Nelerdir Bilgi
 6. NATO’da Ortaya Çıkan Sorunlar, Anlaşmazlıklar, Çözüm Yöntemleri Nelerdir Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri