Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Defne Sabunu Ve Faydaları , Defne Sabunun Faydalarını Biliyormusnuz , Antakya’nın Tarihi Defne Sabunları DEFNE SABUNU: Sağlık ve Güzelliğin Sırrı Sağlığın ve güzelliğin mucize bitkisi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 36      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Defne Sabunu Ve Faydaları, Defne Sabunun Faydalarını Biliyormusnuz, Antakya’nın Tarihi Defne Sabunları, Defne Sabunu

  Sponsorlu Bağlantılar
  Defne Sabunu Ve Faydaları,
  Defne Sabunun Faydalarını Biliyormusnuz,
  Antakya’nın Tarihi Defne Sabunları


  DEFNE SABUNU:

  Sağlık ve Güzelliğin Sırrı


  Sağlığın ve güzelliğin mucize bitkisi defne Hatay'ın simgelerinden biri. Sonbaharda toplanan defne meyvelerinden elde edilen defne yağı ile yapılan el yapımı doğal defne sabunu, yörenin en önemli kültürel zenginlikleri arasında. İlaç yapımında ve cilt bakımında kullanılan mucize bitki defne, Hataylıların günlük yaşamında ve kültürlerinde çok önemli bir yere sahip. Mitolojide güneş tanrısı Apollon'dan kaçan su perisi Daphne'nin defne ağacına dönüşmesiyle kutsal sayılan defne ağacı, antiseptik özelliği ile de sağlık yönünden önemli bir bitki.

  Defne sabununa ‘gar’ diyen Hataylıların neredeyse tümü bu sabunu kullanıyor. Özellikle sonbaharda Antakya'nın dar sokaklarında ellerinde malzemeleri ile gezen defne sabun ustaları vardır. Bu ustalar mahalleleri dolaşarak, sabun yaptırmak isteyen ailelere sabun yaparlar. Evin bahçesinde bir köşede kazanlar kaynatılır, büyük tahta kaşıklarla yapılan sabunlar öte tarafta kalıplara dökülerek kurumaya bırakılır. Hatay'da her aile kendi sabununu ya evinde yapar ya da bir ustaya yaptırır. Yaptırmaya imkanı yoksa, tanınmış ustaların pazarda sattığı sabunlardan alır. Genelde sabun yapımı ya da alımı bir yıllık ihtiyaca göre yapılıyor. Yeşilin çeşitli tonlarındaki bu defne sabunları çoğunlukla kare şeklinde kesilir ve gazete kağıtlarına sarılarak kutularda bekletilir. Defne ve zeytin yağının yeşil rengini almış olan defne sabunu, yapımına ve içeriğine göre çeşitli tonlarda olabiliyor. Yoğun bir şekilde defne kokan sabunlar çoğu zaman koku versin diye çamaşırların arasına da konuyor. Güzel kokusunu suyla temasında çıkardığı beyaz köpükleriyle veren defne sabunu, Akdeniz kültürünün bir parçası olan Hatay'da kozmetik ürünlerin başında geliyor.

  Yıllardır defne sabunu yapan Mevlüt Sağır'ı Samandağ'ın Hıdırbey Köyü'nde ziyaret ettik. O da bizim için kazanlar kaynatıp defne sabununun nasıl yapıldığını gösterdi. Hiçbir kimyasal ve hayvansal katkı maddesi olmadan tümüyle defne meyvelerinden ve zeytinyağından yapılan defne sabunun zahmetli üretimine tanık olduk. Öncelikle gerekli malzemeler nedir diye soruyoruz. Mevlüt Sağır şunları söylüyor: “Defne sabununun temel maddesi defne yağıdır, o da defne meyvesinden elde edilir. Defne sabunu içindeki defne yağı ne kadar çoksa o kadar kaliteli olur.

  Kırmızı üzüme benzeyen defne meyvesi toplandıktan sonra kazanlarda suyunu çekene kadar kaynatılır. Daha sonra telli tokmaklarda bu meyvelerin çekirdekleri kabuktan ayrılıncaya kadar dövülür. Daha sonra üzerine eklenen bir miktar su 100 derecede kaynatılır. Sonra meyvenin içindeki yağlar su yüzeyine çıkar. O yağ defne sabunu yapımında, kozmetik sektöründe kullanılır.

  Sabun yapımı için bir de köstük dediğimiz sabuncu sodası kullanılır. Bu madde, yağın katılaşarak sabun haline gelmesini sağlıyor. Sabun yapımında kullanacağımız su mutlaka temiz olmalı. Bu hem sağlık hem de sabunun görünüşü için çok önemli. Temiz su köstüğün içindeki zararlı maddeleri alır, kalan maddeler de sabunu katılaştırır.

  Kazanlarımızda ısınmış suyun içine defne yağlarını döküyoruz. Bir miktar da zeytinyağı ekliyoruz. Zeytinyağı ciltte yumuşaklık sağlar. Yüzde 2-3 gibi.
  Köstük dediğimiz maddeyi suda erittikten sonra kazanımıza yavaş yavaş ilave ediyoruz. Elle üretim yaptığımız için büyük bir özen göstermemiz gerekiyor. Köstük eğer kaynarken karıştırılmazsa taşar, bu nedenle sürekli karıştırmak gerekiyor. Fabrikasyonda kurutma işini hızlı yapıyorlar ancak biz bu süreyi daha uzun tutuyoruz.

  Böylece sabun daha uzun sürede, daha sağlıklı bir şekilde sertleşiyor. 20-30 dakikalık bir sürede sabun karışımı istenen kıvama gelir. Kazandan indirdiğimiz karışımı vakit geçirmeden kalıplara dökeriz. Normal hava koşullarında bu kalıplarda karışım bir gün bekler. Kuruduktan sonra belli ebatlarda keseriz ve tekrar kuruması için sereriz.
  Normalde, kuru sabunun kokusu su ile temas ettiğinde ortaya çıkıyor. Suyla ilk temasta bembeyaz bir köpürme yapar. Defne sabunu sağlık ve güzelliğin binlerce yıllık sırrıdır”.

  DEFNE SABUNUNUN FAYDALARI

  Hatay'ın önemli turistik ürünlerinden birini oluşturan defne sabunu, yurtiçi ve yurtdışından büyük talep görüyor. Bunun nedeni hiç kuşkusuz tamamen doğal maddelerden yapılması ve sağlık-güzellik kaynağı oluşu.

  Defne sabununun faydaları:

  - Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı etkilidir.

  - Antiseptik özelliğinden dolayı tüm vücut parazitlerine, egzama ve mantar hastalığına karşı faydalıdır.

  - Ergenlik sivilcelerine, saç diplerindeki yara ve tahriplere karşı etkilidir.

  - Derideki gözenekleri açar ve rahatlattığı için cilde faydalıdır.

  - Varisleri rahatlatır.

  - Doğal kokusu ve kimyasal yapısı ile evdeki dolaplarda haşerelerin barınmasını engeller.

  Antakyanın meşhur Defne sabunlarını merak edip biraz bakındım sağa sola. Söylenenlere bakılırsa bu sabunların için hiçbir katkı maddesi yok. % 100 doğal olduğu savunulan bu sabunların zeytin ve defne ağaçlarının yağlarından ve yine doğal ve el yapımı yöntemlerle üretilirmiş. hiçbir şekilde Hayvansal Yağ Prina yağı Don yağı boya parfüm aroma deterjan vb içermiyormuş.
  Bir çok yararının olduğu bilimsel yöntemlerle kanıtlanmıştır. Yanlız arkadaşlar dikkat edin popüler olduktan sonra bu sabunlarından sahteleri yapılmakta ve piyasaya sürüldüğüde söylenmektedir. Önemli bir not ise kullandıktan sonra bu sabunu kuru yerde muhafaza etmeniz öneriliyor.

  Yararları

  1. Saç dökülmesini önler.
  2. Kepek sorununun giderilmesinde etkilidir.
  3. Saçı besler kuvvetlendirir doğal parlaklık ve yumuşaklık verir.
  4. Vücut üzerinde dinlendirici etkisi bulunmaktadır.
  5. Kuru cildi nemlendirir canlandırır yumuşatır.
  6. Antiseptik ( mikrop öldürücü ) özelliği sayesinde mantar ekzama pişik sedef sivilce tahriş alerji gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
  7. Hassas ciltlerde güvenle kullanılabilir.
  8. Traş köpüğü yerine kullanılabilir. (kullananlar ıslak cilde direkt sürülerek uygulandığında traş jeli traş köpüğü gibi ürünlere kıyasla çok daha etkili ve daha yumuşak sonuç elde edildiğini belirtmişlerdir.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Defne Joy Foster kimdir, Defne Joy Foster hayatı, Defne Joy Foster biyografisi
 3. Rüyada Defne Görmek
 4. defne joy foster resimleri / defne joy foster Düğün Resimleri / defne joy foster Oğlu
 5. Defne sosu
 6. Sabunun bulunusu - sabunun ıcadı - sabunu kım buldu - sabunu kımler buldu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Merhaba

  Siteye yeni kayıt oldum.Benim bazı özel meraklarım var.Merak ettigim seyleri deneyerek yapmak hoşuma gidiyor.
  Bu sene ilk defa Antakyayı görme fırsatım oldu.Antakya beni çok etkiledi.Defne yağından yapılan Defne sabunlarını çok beğendim.İnternette gezerek sabunun nasıl yapıldığını ögrendim ama Defne yağını çıkarmayla ilgili açık bir bilgiye rastlıyamadım.Benim bulundugum bölge Defne agaçları olan bir yer.
  Daha öncede söyledigim gibi böyle şeylerle uğraşmak hoşuma gidiyor.Antakyadan döndüğümden beri defne çekirdeğinden yağ çıkarmayı deniyorum ama birtürlü başarılı olamadım.Orada bana kaynatarak yağını üzerinden alıyorsun diye öğrettiler .Bende öyle yapıyorum.Birtürlü yağı ayrıştıramadım.

  Bu konuda bana yardım edebilecek bilgili bir arkadaş varsa yardım ederse sevinirim.

  Fevziye 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. cesur

  bıttım güney doğu anadolu bölgesinde yetişen bir meyvedir. bıttım sabunu yabani fıstık (bıttım) yani bilinen adıyla menengiç yağından elde edilir. bıttım siirt fıstığının aşılanmamış halidir siirte özgü bir sabundur. bıttım sabunu tamamen elle yapılır bıttım sabunu yapımında kimyasal madde kullanılmaz. siirt halkı yıllardır bıttım sabununu kullanmaktadır. bıttım sabunu saç için kullanıldığı gibi cilt içinde kullanılabilir.bir çok kişinin şikayeti olan saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırır.içeriğini bilmediğimiz kimyasal şampuanları kullanmaktansa bıttım sabununu kullanmakta her zaman fayda vardır. bıttım sabununun bir diğer mucizesi antiseptik mikrop öldürücü özelliği olmasıdır. her türlü deri hastalıklarına bıttım sabunu kullanılabilir.

  bitkiselbittimsabunu.com


 11. Misafir Üye

  Benim sivilce lekelerim var acaba onlari da gecirir mi aldim gercekten dogal duruyor kokusundan bile belli )


 12. Misafir Üye

  pirinç sabunu lekelere çok iyi geliyor


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri