Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Füreyya Koral kimdir hayatı biyografi (ilk kadın seramik sanatçısı) Türk seramik sanatçısı. Özellikle çinicilik konusundaki gelişkin tekniğiyle , Doğu ve Batı sanatlarının bir birleşimine varmıştır.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Füreyya Koral kimdir hayatı biyografi (ilk kadın seramik sanatçısı)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Füreyya Koral kimdir hayatı biyografi (ilk kadın seramik sanatçısı)

  Türk seramik sanatçısı. Özellikle çinicilik konusundaki gelişkin tekniğiyle, Doğu ve Batı sanatlarının bir birleşimine varmıştır.

  Füreya Koral İstanbul'da doğdu. 1927'de Notre Dame de Sion Kız Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi'nde Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne devam etti. Özel keman dersleri aldı. 1940-1944 arasında müzik eleştirileri yazdı, çeviriler yaptı. 1947'de Lozan'da seramik çalışmalarına başladı. Ardından tanınmış Fransız seramikçi Serré'nin desteği ile, Paris'te özel bir seramik atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. İlk seramik ve taşbaskı sergisini 1951'de Paris'te açtı. Aynı yıl yurda döndü, Maya galerisinde yapıtlarını sergiledi. Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli sergilere katıldı, ödüller aldı.
  Füreya Koral, soyuttan gerçeküstüne uzanan ve zaman zaman yerelliğe ağırlık veren bir anlatım çeşitliliği içinde seramik panolar, üç boyutlu yapıtlar, vazo, tabak vb. gibi günlük yaşamda kullanılacak ürünler gerçekleştirmiştir. Özellikle çinicilik konusundaki bilgisi ve yetkin işçiliği yapıtlarında Doğu ve Batı sanatını başarılı bir biçimde birleştirilmesine olanak vermiştir.

  Başlıca Eserleri

  Marmara Oteli lobisinde duvar panosu ;1960
  Ankara Ulus Çarsisı'nda duvar panoları, 1962,
  Ankara Tam Sigorta Binası'nda duvar panoları, 1969
  Manifaturacılar Çarşısı'nda duvar panosu, Unkapanı/Istanbul;1969,
  Divan Pastanesi'nde duvar panosu, Taksim/Istanbul.


  Ödülleri

  1955 yılında Cannes Milletlerarası Sergisinde gümüş madalya, 1962 yılında Prag Milletlerarası Sergisinde altın madalya kazandı. 1967 yılında İstanbul'da düzenlenen Milletlerarası Seramik Sergisinde de gümüş madalya aldı. Ayrıca Washington Smithsonian Enstitüsü'nden ödül ve Fransa'daki Vallauris bienalinden onur diploması aldı. Koral, 1981'de Kültür Bakanlığı ödülü, 1986'da Sedat Simavi Vakfı Plastik Sanatlar Ödülü'nü de lâyık görüldü

  Sergileri

  1951’den günümüze kadar yurt içinde ve dışında 32 sergi açtı. Eserlerini Paris'deki Salon d'Octobre, Ciudad de Mexico'daki Modern Sanat Müzesi, Prag'da Napstkovo Muzeum, Washington'da Smitshonian Institute ve Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki galerilerde sergilendi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. ilk kadın seramik sanatçısı kimdir, ilk bayan seramik sanatçısı kimdir
 3. Semiha Berksoy kimdir hayatı biyografi (ilk türk kadın opera sanatçısı)
 4. Hypatia Kimdir hayatı biyografi (ilk kadın matematikçi)
 5. Hypatia Kimdir Hayatı Biyografi (ilk kadın filozof)
 6. Seramik Sanatı nedir, Seramik Sanatçısı Mesleği ve Özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri