Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Battani - Battani Kimdir battani Devrinin en önemli astronomlarından ve matematikçilerinden olan Battâni (858-929) , Sâbit ibn Kurrâ gibi , Urfa'nın Harran Bölgesi'ndendir ve yıldızlara
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Battani - Battani Kimdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Battani - Battani Kimdir
  battani
  Devrinin en önemli astronomlarından ve matematikçilerinden olan Battâni (858-929), Sâbit ibn Kurrâ gibi, Urfa'nın Harran Bölgesi'ndendir ve yıldızlara tapan Sabii Dini'ne mensuptur.

  Rakka'da özel bir gözlemevi kurmuş ve burada 887-918 tarihleri arasında son derece önemli gözlemler yapmıştır. Güneş, Ay ve gezegenlerin hareketlerini gözlemlemiş, yörüngelerini doğru bir biçimde belirlemeye çalışmıştır. Güneş ve Ay tutulmaları ile ilgilenmiş, mevsimlerin süresini büyük bir doğrulukla hesaplamıştır. Ayrıca, ekliptiğin eğimini de dakik olarak belirlemeyi başarmıştır.

  Aynı zamanda matematikçi de olan Battâni, bu alanda da son derece önemli çalışmalar yapmıştır. Sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı gerçek anlamda ilk defa kullanan bilim adamının Battâni olduğu söylenmektedir. Battâni, çalışmaları sırasında bazı temel trigonometrik bağıntılara ulaşmış ve bunları astronomik hesaplamalarda kullanmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. El-Battani kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
 3. Battani Kimdir Hayatı, Biyografisi
 4. Battani biyografi, battani kim, battani hakkında bilgi, battani hayatı, battani kimdir
 5. Arkesilaos Kimdir – Biyografisi, Hayatı ve Eserleri Biyografi Kimdir
 6. Adolf Hitler Kimdir, Yaşamı, Hayatı, Yaptıkları Biyografi Kimdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri