Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözünün Hikayesi , Ortaya çıkışı Derler ki , Sultan Mahmut'lardan birine kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Sultan adamı bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı  Derler ki, Sultan Mahmut'lardan birine kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Sultan adamı bir de kendisi denemek istemiş.

  Bir koca tepsi baklava yaptırmış. Üst tabakadan başka tepsinin her tarafına görünmeyecek şekilde altın dizdirmiş. adamını gönderip ona tepsiyi birinin bir adağı diyerek kısmetsiz şahsa vermesini ve şahsı takip etmesini emretmiş.

  Adamımız tepsiyi almış. Yolda bir tanıdığına rastlamış. İkisinin de olaydan haberi yok. Adamımız hikayeyi anlatınca, "senin," demiş tanıdığı gerçek bir hayırseverlik duygusuyla, "baklavadan çok paraya ihtiyacın var. al şu iki altını, sat tepsiyi bana." Teklif adamımızın da işine gelmiş ve tepsiyi satmış.

  Sultan hikayeyi duyunca "fesüphanallah!" demiş. Adamına adamımızın her gün geçtiği köprünün her gün geçtiği tarafına o gelmeden hemen önce altın dizmesini ve kenara çekilip izlemesini emretmiş.

  Adamımız köprüye gelince "ya," demiş, "hep aynı taraftan geçiyorum, bu gün de diğer taraftan geçeyim, bir değişiklik olsun," demiş.

  Sultan hikayeyi duyunca, "ya hazreti pir!" demiş. Adamımızı yaka paça beylik arazilerden birine getirmelerini emretmiş. Getirmişler. Adam korkudan tir tir titrerken ona bir kasnak verilmesini emretmiş ve adamımıza, "bu kasnağı atabildiğin kadar uzağa atacaksın. En son durduğu yere kadar olan arazi senin olacak," demiş.

  Adamımız kasnağı savurmuş. Kasnak havada bir yay çizip gelmiş ayaklarının dibinde durmuş.

  Sultan "ya malik el mülk!" diye haykırmış, "getirin onu!" doğruca haziye gitmiş. Adama bir kürek verilmesini emretmiş. "Küreği daldır, ne gelirse senindir." Adam korku ve heyecandan küreği ters daldırmış ve gele gele bir metelik gelmiş.

  Sultan "kısmeti bağlı" olmanın ne demek olduğunu anlamış böylece.

  Raviyan-ı ahbar, nakilan-ı esrar zikr idürler kim "vermeyince mabut, neylesin Sultan Mahmut" meselini dahi şol sultan irad buyurmuştur."

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tencere Yuvarlandı ,kapağını Buldu Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 3. Parayı Veren Düdüğü çalar Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 4. Lafla Peynir Gemisi Yürümez Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 5. Atı Alan üsküdar'ı Geçti. Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 6. Saman Altından Su Yürütmek Atasözünün Hikayesi, Ortaya çıkışı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Yüce Allah bir kulunu beceriksiz,akılsız yaratmış,kuluna rahat edeceği bir yaşam biçimi sağlamamışsa yazgısını kötü yazmış ise kulunun elinden hiç bir şeyin gelmemesidir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri