Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bir arada yaşamak ile ilgili deyimler lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bir Arada Yaşamak ile ilgili Deyimler Ve Atasözleri Bir Arada Yaşamak ile
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 137      

 1. kaan
  Sponsorlu Bağlantılar


  Arrow Bir Arada Yaşamak ile ilgili Deyimler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bir Arada Yaşamak ile ilgili Deyimler

  -Dirlik düzenlik:
  Anlamı:Bir arada yaşayan, çalışan kimseler arasında iyi geçim, güven, sevgi ve anlaşma hâli."Bir aileye önce dirlik ve düzenlik gereklidir."

  -Anca beraber, kanca beraber:
  Anlamı:Birbirimizden ayrılmayacağız, işler iyi de gitse, kötü de gitse hep birlikte yapacağız, beraberliği bozmayacağız."Bu toprağı yalnız ben mi atacağım, hayır arkadaşlar; haydi anca beraber, kanca beraber."

  -Düşüp kalkmak:
  Anlamı:1 Yakın arkadaşlık etmek 2 Yasa ve gelenek dışı kadın ve erkekle birlikte yaşamak veya sık sık bir araya gelmek”Seni bu hâle getirenler düşüp kalktığın arkadaşlarındır Hâlâ anlamadın mı?”

  -Bir araya gelmek:
  Anlamı:Bir yerde toplanmak” Biz 1991 mezunları her sene mutlaka mezuniyet günümüzde bir araya geliriz”

  -Bir arada:
  Anlamı:Toplu olarak topluca hep birlikte ”Ailem birbirine çok bağlıdır. göreceksin şimdi eminim yine bir aradadırlar”

  -Can yoldaşı:
  Anlamı:Yalnızlıktan kurtulmak için birlikte yaşanılan kimse."Her insanın bir can yoldaşına ihtiyacı vardır."

  -Baş başa kalmak:
  Anlamı:Biriyle yalnız kalmak, iki kişi bir arada yalnız kalmak."Misafirler gittikten sonra baş başa kaldılar."

  -Haşir neşir olmak:
  Anlamı:Aralarında bulunduğu kimselerle kaynaşmak, bir arada bulunup uğraşmak; kimi işlerle ilgilenip durmak."İnsanlarla haşir neşir olmayı sevdiğim söylenemez."

  Bir Arada Yaşamak ile ilgili Atasözléri

  -Nerde birlik, orda dirlik:
  Anlamı:İnsanlar kaderde, tasada, kıvançta ve sevinçte bir olursa, dünya sanki cennet gibi olur. Çünkü böyle bir toplumda tam bir dayanışma ve kaynaşma vardır. Aralarında duygu ve düşünce birliği bulunan topluluklar, dirlik ve düzenlik içinde yaşarlar.

  -El el ile, değirmen yel ile:
  Anlamı:Nasıl ki bir değirmenin dönüp buğdayı öğütebilmesi için rüzgâra ihtiyacı varsa, insanın da birtakım ihtiyaçlarını karşılaması, işlerini görebilmesi için diğer insanlara ihtiyacı vardır. Çünkü toplum hayatı yardımlaşma esası üzerine kurulmuştur, insan tek başına bütün işleri yürütemez ve başarıya ulaşamaz.

  -Yalnız taş duvar olmaz:
  Anlamı:İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı gerekli kılar Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

  -Komşu komşunun külüne muhtaçtır:
  Anlamı:Hayat şartları insanları bir arada yaşamaya zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşama sosyal hayatı, sosyal hayat da karşılıklı olarak yardımlaşmayı beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla insan her meselesini tek başına halledemez olmuş, yakınındakine başvurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan komşular birbirlerine en küçük şey için bile muhtaçtırlar. Çünkü en önemsiz şeyin yokluğu, büyük bir işin aksamasına yol açabilir.

  -Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var:
  Anlamı:Kişi, her işi tek başına halledemez Tek başına halletmeye kalktığında mutlaka başaramayacağı işler olacaktır. Bu durumda, yetersiz olduğunu hissettiğinde kişi yardım alması, o işi başarmasını sağlayabilir.

  -Birlikten dirlik (kuvvet) doğar:
  Anlamı:İnsanlar tek başlarına yaşam konusunda hiçbir anlam ifade edemezler. Bir elin nesi var? İki elin sesi var örneğinde olduğu gibi kişiler birleşerek toplumları, toplumlar birleşerek ırkları ve ulusları oluştururlar. Bu kocaman insan toplulukları ise dirlik oluştururlar, kuvvetli olurlar. Kuvvet bir milleti ayakta tutan en önemli unsurdur. Bizde Türk olarak birbirimizi tutmalı, korumalı, her zaman bir diğer Türk'ün yanında olursak kuvvetli oluruz. Tıpkı askerlerin birleşerek orduları oluşturması gibi. Bu egemen bir davranıştır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Süpersiniz harikasınız çooook teşekkürler


 5. Bir arada yaşamak ile ilgili deyim ve atasözlerini çeşitlendirdik, arttırdık.. Öğrenci kardeşlerimiz bolca faydalanabilirler


 6. Kayıtsız Üye

  bu site çok işime yaradı teşekürler size


 7. kayıtsız üye

  birlikten kuvvet doğar olur mu peki


 8. Kayıtsız Üye

  Teşekkürler forumlord bu site çok yardım ediyoooo bu siteyi çok seviyorum ......
  TEŞEKKÜRLER !!!!!!!!!!!!!
  ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))9 9. Alıntı kayıtsız üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  birlikten kuvvet doğar olur mu peki

  Onuda ekledik.


 10. Kayıtsız Üye

  bu deyimlerin hepsi olur teşekkürler.


 11. lovntak

  aynen kardeş


 12. misafir

  bu site çok işime yaradı teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrr


 13. Kayıtsız Üye

  evet canım olurr oda güzel


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri