Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Birçok anne baba çocuğunun tuvalet eğitimine ne zaman başlamaları gerektiği konusunda kararsız kalırlar. “Çocuk tuvaletini ne zaman söyleyecek?” , “Bez bağlamaktan ne

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi


  Birçok anne baba çocuğunun tuvalet eğitimine ne zaman başlamaları gerektiği konusunda kararsız kalırlar.

  “Çocuk tuvaletini ne zaman söyleyecek?”,
  “Bez bağlamaktan ne zaman kurtulacağız?”,
  “Tuvalet terbiyesine ne zaman başlamalıyız?” gibi sorularla oldukça sık karşılaşıyoruz.

  Oysa çocuğun tuvalet terbiyesine başlamak için belirli bir yaş yoktur.
  Çocukların büyük çoğunluğu 18-30 aylıkken tuvalet terbiyesine başlamak için gerekli becerileri kazanırken bazı çocuklar ise 4 yaşına kadar bu beceriyi kazanamazlar.Genellikle kız çocukları erkek çocuklarından daha önce mesane ve bağırsak kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler. ( Kızlarda genellikle 2,5 yaş civarında, erkeklerde ise 3 yaş civarında) Önemli olan çocuğunuz tuvalet terbiyesi için hazır olmadan bu terbiyeyi vermek için acele edip baskı kurmamaktır.

  Çocuğunuzun tuvalet terbiyesine hazır olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır:
  Çocuğunuz bazı basit isteklerinizi yerine getirebiliyor mu?

  Gün boyunca bezi en az iki saat kuru kalabiliyor mu?

  Kısa bir uykudan sonra bezi kuru kalabiliyor mu?

  Bağırsak faaliyetleri düzenli ve daha önceden tahmin edilebliyor mu? ( Bazı çocuklar günde 2-3 kez, bazıları ise 2-3 günde bir kez kaka yaparlar. Burada önemli olan bu aralıkların düzenli olarak tekrarlanması ve daha önceden tahmin edilebilir düzeye gelmesidir.)

  Kendi başına tuvalete gidiyor mu?

  Tek başına pantolonunu indirip kaldırabiliyor mu?

  Bezi ıslandığında rahatsız oluyor mu?

  Lazımlık veya oturağına ilgi gösteriyor mu?

  İç çamaşırı giymek istiyor mu?

  Yukarıda sayılan maddelerin büyük çoğunluğuna evet yanıtını verebiliyorsanız çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır demektir. Aksi halde birçok güçlükle karşılaşabilirsiniz.

  Anne Babalara Öğütler

  Plan Yapın:
  Çocuğunuza tuvalet eğitimine başlamadan önce iyi bir plan yapmalısınız. Eğitimene zaman ve nasıl başlayacaksınız? Herhangi bir direnmeyle karşılaştığınızda veya olası kazalarda tutumunuz ne olmalı gibi şeyleri planlamalısınız. Bununiçin çevrenizdeki tecrübeli kişilerden veya profesyonel kişilerden fikirlerini alabilir, doktorunuza danışabilirsiniz. Fakat hiçbirzaman unutmayın: Çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz.

  Çocuğunuzu övgülerinizle ödüllendirin:
  Eğitiminizin başından sonuna dek çocuğunuzun sizden gelecek olumlu ve olumsuz tepkileri gözleyeceğini unutmayın. Onu hayal kırıklığına uğratmamalısınız. Eğitiminde ileriye gittiği her adımda ve her yeni denemede çok iyi yaptığını ve onunla gurur duyduğunuzu ona söyleyin. Ancak unutmayın ki övgüleriniz çok abartılı olursa çocuk tekrar altına kaçırmaya, huysuz ve sinirli olmaya başlayabilir.

  Arada sırada kazalar olabileceğini kabul edin:
  Tuvalet eğitiminiz tamamlanana dek her çocuk gerek gündüz, gerek gece kazara altına kaçırabilir. Bu gibi hallerde çocuğunuza sinirlenmeyin ve kızmayın. İdrarını tutması ve rektumunu kapatması için gereken kas gelişimi birden olmaz. Çocuğun bunu öğrenmesi zaman alacaktır. Herhangi bir kaza olduğunda altını sakinlikle temizleyin, bir dahaki seferlerde tuvalete yapmaya devam edecektir.

  Adım Adım Tuvalet Eğitimi
  Gevşeyin. Tuvalet eğitiminde sakin ve rahat yaklaşım en iyi davranış biçimidir.

  Tuvalette ne yapacağını çocuğunuza gösterin. Çocuklar büyüklerini tuvalette görünce onları taklit etmeye başlarlar.

  Tuvaletle ilgili ailenizin kullandığı sözcükleri çocuğunuza öğretin ki tüm aile bireyleri çocuğun kullanacağı sözcüğü duyduğunda tuvaleti olduğunu anlayabilsin. Bu arada bu yaştaki çocukların herşeyi çekinmeden heryerde yüksek sesle herkese duyurabildiğini unutmayın.

  Çocuğunuza tuvaletini yapmadan önce oluşan yüzde kızarma, çömelme, ıkınma gibi belirtilerin tuvaletinin geldiğini işaret ettiğini öğretin.

  Çocuğunuza bir lazımlık- oturak satın alın. Oturarak tuvalet yapması daha kolaydır.

  Çocuğunuza tuvalet kullanımı hakkında kitaplar okuyun, hikaye veya masallar anlatın.

  Çocuğunuza tuvalette kolay indirilip kaldırılabilen giysiler giydirin.
  Çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde ona yardımcı olun, yanında kalın eline tuvalette otururken oyalanabileceği resimli kitaplar vs. verin ve oturağına tuvaletini yapmasa bile birkaç dakika oturmasını sağlayın.
  4-5 dakikadan sonra çocuğunuzun tuvaletten kalkmasına yardımcı olun. Eğer bu süre içerisinde tuvaletini yapabildiyse aşırıya kaçmamak kaydı ile onu övün ve ödüllendirin. Eğer tuvaletini yapamadıysa birdahaki sefere yapabileceğini söyleyin.

  Tuvaletini yaptıktan sonra çocuğunuzu dikkatle silin. Kız çocuklarında silinme işleminin enfeksiyon kapmayı engelleyebilmek amacıyla önden arkaya doğru yapılması gerektiğini unutmayın. Tuvaletten sonra ellerin dikkatlice yıkanması gerektiğini siz de örnek olarak çocuğunuza öğretin

  Tuvalet eğitimi kabus olmaktan çıkacak

  Selpak, çocuklara tuvalet eğitiminin verilmesini kolaylaştırmak için 'Tuvalete Merhaba' projesini başlattı. Selpak, daha sağlıklı ve çağdaş bir Türkiye için topluma temizlik alışkanlıklarını kazandırmak amacıyla 'Tuvalete Merhaba' projesini başlattı. Prof. Dr. Bengi Semerci liderliğindeki Bengi Semerci Enstitüsü ile işbirliği yapan Marka, 'Tuvalete Merhaba' projesiyle, ebeveynlere tuvalet eğitimi sürecinde destek vermeyi hedefliyor. Projeye, kızının tuvalet eğitimini henüz tamamlayan milli voleybolcumuz Neslihan Darnel de katkıda bulunuyor.

  FACEBOOK'TA BAŞLIYOR
  Proje ilk olarak Türkiye'de sösyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde başladı. Platforma facebook.com/Selpak adresinden ulaşılıyor. İnternet platformunun amacı, ebeveynleri video, makale ve farklı ailelerin tecrübe ve anıları ile bilgilendirmek; böylece bu zorlu olduğu düşünülen süreci daha rahat geçirmelerini sağlamak.

  BIRAKIN POPOSUNU KENDİSİ SİLSİN!
  Çocukta kişisel hijyen alışkanlıklarının genelde 24-36 aylar arasında oluştuğunu belirten Prof. Dr. Bengi Semerci, tuvalet eğitimine dair bilgiler verdi:

  Bezi bırakmak için her ne kadar anneler bir zaman belirlese de, aslında buna çocuk kendisi karar verir. Çocuğun artık bezinden rahatsız olmaya başlaması, büyüklerini görüp tuvalete gitmeye istekli olması bunun ilk belirtileridir.

  Bu süreçte onu hiç zorlamadan, gün içinde belirli aralıklarla tuvalete götürüp, onun tuvalet alışkanlığını kazanmasını sağlayabilirsiniz.

  Bırakın çocuk tuvalet temizliğinin yapabildiği kadarını yapsın. Kendi poposunu kendi silsin. Üç yaş dönemi kişisel alışkanlıkların oturmaya başladığı dönemdir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?
 3. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi nasıldır, Çocuklarda Tuvalet Eğitimine nezaman başlanır
 4. Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?
 5. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
 6. Evde Hoşgörü Eğitimi Nasıl Olmalı ?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Bence eğitim ilk olarak evde, aile ile başlar. Gerek anne gerekse de baba, bu konuda bebeklerine tam bir şekilde destek olmalı ve asla vazgeçmemelidir. Ayrıca bu eğitim verilirken, belli ödüllerle desteklenmesi de; ayrıca bebeğin öğrenimine katkıda bulunacaktır diye düşünüyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri