Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Akdeniz Bölgesindeki Yaylalar Akdenizin yaylaları Akdeniz Bölgesinin Yaylaları nelerdir Akdeniz Bölgesinin Yaylaları Toros Yaylaları Bitki Türleri Bitki türleri bakımından çok zengin olan Toros Dağlarında; kıyıdan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akdeniz Bölgesinin Yaylaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz Bölgesindeki Yaylalar
  Akdenizin yaylaları
  Akdeniz Bölgesinin Yaylaları nelerdir

  Akdeniz Bölgesinin Yaylaları  Toros Yaylaları

  Bitki Türleri
  Bitki türleri bakımından çok zengin olan Toros Dağlarında; kıyıdan başlayarakrım yükseldikçe bitki türlerinde de değişiklik ve çeşitlilik başlar. Narenciye bahçeleri, maki türleri, sandal, meşe türleri, çınar, yabani zeytin, böğürtlen, melengiç, kesme, funda, sığla ağacı (Muğla), sakız ağacı, erguvan, kocayemiş, karaçalı, kızılcık, defne, çam türleri, ardıç türleri, kayın, toros köknar, sedir ağaçları ile mevsimine göre kardelen, yabani siklamen, nergis, sümbül, gelincik, kekik, lavanta, nane, semizotu, papatya, lale vb. gibi bitkilere çok sıkça rastlanır.

  Yaban Hayatı
  Toros Dağları florası olduğu gibi yaban hayatı bakımından da zengindir. Toros Dağlarında güvercin, karatavuk, keklik, turaç, bıldırcın, üveyik, çulluk, kartalgiller, sığırcıkgiller, ispinozgiller, doğangiller, sarıasmagiller gibi kuş türleri ile geyik, alageyik, yaban keçisi, yaban domuzu, vaşak, karaca, tilki, tavşan, kurt, çakal, sansar, sırtlan gibi hayvanlar doğal ortamları ile gözlenebilirler.

  Toros Yaylaları Gazi Antep, Hatay, Adana, İçel, Antalya ve Muğla il sınırlarındadır.


  Adana Yaylaları
  Bakir durumda olan yaylalar, ormanlık alan içinde kurulmuştur.

  Hatay Yaylaları
  Hatay yayalaları, çam ağaçları, kır çiçekleri içerisine kurulmuş, gezilmeye ve görülmeye değer, adına türküler ve şiirler yazılan yaşanası bir yayladır.

  Mersin (İçel) Yaylaları
  Külpet dağının eteğinde 1. 430 m. rakımdaki Çamlıyayla, Namrun Kalesi çevresinde tarihi ve doğal güzelliklerle iç içe, oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır.


  Hatay Yaylaları

  Hatay yayalaları, çam ağaçları, kır çiçekleri içerisine kurulmuş, gezilmeye ve görülmeye değer, adına türküler ve şiirler yazılan yaşanası bir yayladır.

  Antalya Yaylaları

  Asırlık sedir ağaçları ile ardıç ağaçlarının çevrelediği, çok geniş alanlara yayılmış olan yaylanın tabanı ise, dağ çayırları ve kır çiçekleri ile kaplıdır.

  Osmaniye Yaylaları
  Yöre halkının temiz ve serin havasından yararlanmak için çıktığı yaylanın çevresi tamamen sedir ve köknar ormanları ile çevrilidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İç Anadolu Bölgesinin Yaylaları
 3. Marmara Bölgesinin Yaylaları
 4. Ege Bölgesinin Yaylaları
 5. Akdeniz bölgesinin şehirleri, Akdeniz bölgesinin illeri
 6. Akdeniz bölgesinin nehirleri nelerdir, Akdeniz bölgesindeki akarsular, Akdeniz bölgesinde
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri