Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Akdeniz Bölgesinin İklim Özellikleri Akdeniz Bölgesinde görülen iklim tipi akdeniz bölgesi iklim çeşitleri Bölgede karakteristik Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak , kışlar ılık

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akdeniz Bölgesinin İklimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz Bölgesinin İklim Özellikleri
  Akdeniz Bölgesinde görülen iklim tipi
  akdeniz bölgesi iklim çeşitleri

  Bölgede karakteristik Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 18°C'dir.

  Kıyıda yıllık yağış miktarının 1000 mm yi bulduğu yerler vardır.

  Akdeniz kıyıları kış mevsiminin en ılık geçtiği bölgemizdir. Buna yol açan nedenler, nemlilik miktarı, güneş ışınlarının düşme açısı ve Toros Dağları'nın doğrultusu ve yükseltisidir. Toroslar, kışın kuzeyden gelen soğuk hava kütlelerinin kıyıya inmesini önler.

  Yağış maksimumu kış mevsimine rastlar. Bölgedeki yaz kuraklığı ise, dinamik yüksek basınç alanlarının etkili olması, bölgenin alçalıcı hava hareketlerinin etkisine girmesinin sonucudur. Kıyıdan itibaren yükseldikçe sıcaklık düşmekte, yağış miktarı artmaktadır. Denize dönük yamaçların etekleri bol yağış alır. Batıda Antalya çevresi doğuda, Hatay, Dörtyol, Osmaniye, Kadirli, Bahçe çevresi 1000 mm civarında yağış alır. Oysa ovadaki Mersin ve Adana çevresi 600 - 700 mm yağış almaktadır.

  Karasallaşmanın belirgin olduğu yerler, bölgenin batı kesiminde genişler. Göller yöresi ve Teke yöresi karasallığın en belirgin olduğu yerlerdir. Sıcaklık farkları artar, kışlar daha uzun sürer.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akdeniz bölgesinin şehirleri, Akdeniz bölgesinin illeri
 3. Akdeniz bölgesinin nehirleri nelerdir, Akdeniz bölgesindeki akarsular, Akdeniz bölgesinde
 4. Akdeniz bölgesinin özellikleri, Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri, Akdeniz Bölgesini
 5. Akdeniz İklimi
 6. Türkiyenin İklimi, Türkiyede İklim Çeşitleri, Türkiyede Rüzgarlar, Türkiyede Yağışlar, Kar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri