Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Adana Camileri Adanadaki Camiler Adananın tarihi Camileri Ulu Cami ve Külliyesi: Ramazan oğlu Beyliği döneminin ünlü beylerinden Halil Bey tarafından 1507 yılında yaptırılmıştır. Külliye; cami
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adananın camileri, adana tarihi camiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adana Camileri
  Adanadaki Camiler
  Adananın tarihi Camileri

  Ulu Cami ve Külliyesi: Ramazanoğlu Beyliği döneminin ünlü beylerinden Halil Bey tarafından 1507 yılında yaptırılmıştır. Külliye; cami, medrese, türbe (Halil Bey Türbesi), vakıf sarayı olarak adlandırılan harem dairesi ve Tuz Hanı da denilen selamlıktan oluşur. Klasik Osmanlı camilerinden farklı olan Ulu Cami, Memluk ve Selçuklu üsluplarını yansıtır.

  Cami, mimarisiyle olduğu kadar, taş işçiliği, renkli taş ve İznik çini süslemeleriyle de ünlü. Kare ve altıgen plakalar halinde, sıraltı tekniği ile yapılmış olan ve izleyenlerde hayranlık uyandıran çini süslemelerde, dönemin özgün renklerine uygun olarak, beyaz zemin üzerine turkuvaz, lacivert ve kırmızı kullanılmış.

  Yağ Cami (Eski Cami-Merkez): Saint Jacques Kilisesi'ne ekler yapılarak 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Halil Beyin oğlu Piri Mehmet Paşa, 1525'de minaresini, 1558'de de medresesini yaptırmıştır. Selçuklu Ulu Cami mimarisi tarzındadır.

  Hasanağa Cami (Merkez): 1558 yılında Piri Mehmet Paşa zamanında Hasanağa (Hasan Kethüda) tarafından yaptırılmıştır. Klasik devir (1501-1703) cami tipinin Adana'daki tek örneğidir.

  Kurtkulağı Cami (Kurtkulağı Köyü-Ceyhan): 1601 yılında Haydar Ağa adlı bir hayırsever tarafından yaptırılmıştır. 1659 da Mimar Mehmet Ağa tarafından onarılmış ve ön tarafta duvarlarla çevrili avlunun bir kısmı eyvana dönüştürülmüştür.
  Boyutlandırma uyumu, özellikle eski minarenin ana yapı ve kubbelere oranı ile, Türk Mimarisi içinde ayrı bir önemi bulunan yapılardan birisidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Adananın Kısa Tarihi, Adana tarihi hakkında kısa bilgi
 3. Adananın neyi meşhur, Adananın nesi meşhur, Adana neleriyle ünlüdür, Adanada ne üretilir,
 4. Adananın Tarihi Yerleri, Adananın Tarihi Eserlerinin isimleri, Adananın Tarihi Yerlerinin
 5. Adana'nın Kültür Özellikleri, Adananın Kültürel Bilgileri, Adana Kültürü
 6. Dünyadaki En Güzel Camiler, Mosques in the world, the mosque Pictures, Muhteşem Camiler, D
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri