Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

AVRET Sözlükte "eksik , gedik , açık; açılıp görülen şey; korkulacak , zarar gelecek yer" gibi anlamlara gelen avret , din î bir kavram olarak

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Avret Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  AVRET


  Sözlükte "eksik, gedik, açık; açılıp görülen şey; korkulacak, zarar gelecek yer" gibi anlamlara gelen avret, dinî bir kavram olarak, insan vücudunda örtülmesi farz, görünmesi ve gösterilmesi yasak olan, başkaları tarafından da bakılması haram olan yerlere denir.
  Avret yerlerini örtmek, namazın şartlarından biridir. Buna "setr-i avret" denir. Erkeğin avret yerleri, diz kapağı ile göbeği arasıdır. Hanefîlere göre diz kapağı da avret mahalline dahildir. Kadınların avret mahalli ise, el ile yüz dışındaki bütün uzuvlarıdır. Hanefî mezhebindeki bir görüşe göre, ayaklar da örtülmesi gereken yerlerin dışında tutulmuştur.
  Namaz için örtülmesi gereken yerlerin, namaz dışında da örtülmesi gerekir. Ancak kadınların kendi mahremi olan erkeklere karşı, el, yüz ve ayaklarına ek olarak, saç, kol, boyun gibi yerlerini açık bırakabileceği konusunda ruhsat vardır (Nûr, 24/31-32).
  Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Ancak, ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki uzuvlarını açması uygun değildir. Eşler arasında ise, avret konusunda bir sınırlama yoktur.
  Avret yerlerinin örtülmesi ile ilgili emir genel ilke olup, tıbbî tedavi, doğum, teşhis ve benzeri ihtiyaç hallerinde açılması caizdir. (İ.P.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Asr Nedir - Ne Anlama Gelir
 3. Setr-i Avret Nedir Anlamı
 4. Ayn Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. Aşk Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. ÂSİ Nedir ve Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri