Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ASHÂB-I MEŞ'EME "Meş'eme" , uğursuzluk demektir. Sol kol anlamına da gelir. "Şimal" kelimesi ile anlamdaştır. Ashâb-ı Meş'eme tâbiri; alçak mevkide bulunan , değersiz veya kendilerine

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ashâb-ı Meş'eme Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ASHÂB-I MEŞ'EME


  "Meş'eme", uğursuzluk demektir. Sol kol anlamına da gelir. "Şimal" kelimesi ile anlamdaştır. Ashâb-ı Meş'eme tâbiri; alçak mevkide bulunan, değersiz veya kendilerine ve yakınlarına kötülüğü dokunan uğursuz kimseler anlamına gelir.
  Vâkı'a sûresinde (56/1-11) kıyamet kopunca insanların üç sınıf olacakları bildirilmiştir. Bunlar; ashâb-ı meymene amel defteri sağ elinden verilenler), ashâb-ı meş'eme (amel defteri sol elinden verilenler) ve sâbıkûn (öncüler).
  Beled sûresinin 19. âyetinde, Allah'ın âyetlerini inkâr edenlerin ashâb-ı meş'eme olduğu bildirilmiştir. Ashâb-ı meş'eme, Vâkıa sûresinin 41. âyetinde "Ashâb-ı Şimâl" olarak zikredilmiş ve bu kimselerin dünyada iken azgın insanlar olduğu, büyük günah işlemekte ısrar ettikleri, öldükten sonra dirilmeyi inkâr ettikleri, hak yoldan saptıkları, (âyetleri ve peygamberleri) yalanlayıcı oldukları bildirilmiştir (Vâkıa, 56/45-51). Ashâb-ı Meş'eme/Ashâb-ı Şimal; vücudun derilerine nüfûz eden bir ateş ve kaynar su içinde, kara dumandan bir gölge altında olacaklar, zakkumdan yiyip kaynar sudan içeceklerdir (Vâkı'a, 56/42, 43, 52-56).
  Ashâb-ı Meş'eme / Ashâb-ı Şimal; cehennemde ebedî kalacak olan kâfirlerdir. Hâkka sûresinde kıyamet kopunca yazıcı melekler tarafından tutulan amel defterlerini (İnfitâr, 82/10-12) insanlara sağ veya sol ellerinden (Hâkka, 69/19-39) İnşikâk sûresinde ise sağ ellerinden veya arka tarafından verileceği (İnşikâk, 84/7-15) bildirilmiştir. Kitabı sağından verilenlerin hesabı kolay olacak ve cennete girecekler, solundan ve arkasından verilenler ise cehenneme atılacaklardır. İşte kitabı arkasından ve solundan verilecek olanlar Ashâb-ı Meş'eme /Ashâb-ı Şimâl'dir.
  Âhirette, kişilerin amel defterlerinin sağ veya soldan verilmesi sembolik bir anlatım olup burada yön ve taraf olarak sağ ve solun övülmesi veya kınanması söz konusu değildir. (İ.K.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ashâb-ı Sa'îr Nedir - Ne Anlama Gelir
 3. Ashâb-ı Nâr Nedir - Ne Anlama Gelir
 4. Ashâb-ı Fîl Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. Ashab-ı A'râf Nedir - Ne Anlama Gelir
 6. Ashab Nedir - Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri