Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ARÂYÂ Lügatte "meyvesi yenmiş veya hediye edilmiş hurma ağacı" anlamına gelen arâyâ , bir fıkıh terimi olarak , ağaçtaki taze hurmanın , kuru hurma karşılığında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Arâyâ Nedir - Ne Anlama Gelir

  Sponsorlu Bağlantılar
  ARÂYÂ


  Lügatte "meyvesi yenmiş veya hediye edilmiş hurma ağacı" anlamına gelen arâyâ, bir fıkıh terimi olarak, ağaçtaki taze hurmanın, kuru hurma karşılığında satışını ifade eder. Bu alışverişte, kuru hurma ölçekle, ağaçtaki hurma ise tahminen belirlenir.
  Zaruret sebebiyle arâyâya müsaade edilmiştir. Hz. Peygamber'e bazı ihtiyaç sahipleri gelerek, taze hurmalar olgunlaştığı halde paraları olmadığı için alamadıklarını, sadece kuru hurmalarının bulunduğunu söylemişler, Hz. Peygamber de, tahmini bir ölçekle, ellerindeki kuru hurma ile taze hurma almalarına müsaade etmişlerdir (Müslim, Büyû', 61-68).
  Arâyânın caiz olması için, meyvenin olgunlaşma belirtileri göstermesi, kuru hurmanın 5 veskten (875 kg.) az olması, satışın peşin olması ve taze hurma almak isteyen kişinin fakir olması ve kuru hurmadan başka ücret olarak verebilecek malı bulunmaması gerekir. (İ.P.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Özel Günlerde İnsanlar Neden Bir Araya Gelir
 3. Ayn Nedir - Ne Anlama Gelir
 4. A'râf Nedir - Ne Anlama Gelir
 5. ABD Nedir ve Ne Anlama Gelir
 6. ÂSİ Nedir ve Ne Anlama Gelir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri