Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Ahilik Ahlakı Ve Fütüvvet , Tanımı , Açıklaması , Özellikleri Ahilikle fütüvvet tamamen aynı şey olmamakla beraber fütüvvetin Ahiliğe kaynaklık eden en önemli kurum olduğu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ahilik Ahlakı Ve Fütüvvet, Tanımı, Açıklaması, Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahilik Ahlakı Ve Fütüvvet, Tanımı, Açıklaması, Özellikleri

  Ahilikle fütüvvet tamamen aynı şey olmamakla beraber fütüvvetin Ahiliğe kaynaklık eden en önemli kurum olduğu da şüphesizdir.

  Fütüvvet, sözlükte genç, yiğit, cömert demek olan “fetâ” kelimesinde türemiş olup gençlik, kahramanlık ve cömertlik anlamında bir kelimedir. Terim olarak fütüvvet, “dünya ve ahirette halkı, nefsine tercih etmek”, “cömertçe vermek, başkasını rahatsız etmemek, şikâyet ve sızlanmayı terk etmek, haramlardan uzaklaşmak ve ahlâkî değerlere sahip olmak” diye tanımlanmıştır.

  Kavram olarak ise fütüvvet, “Herhangi bir karşılık beklemeksizin başkalarına yardım ve iyilik etmek, başkalarını kendine tercih edip onların menfaatini kendi menfaatinden üstün tutmak, toplumun ve fertlerin mutluluğu ve kurtuluşu için kendini feda etmek” gibi anlamları içerir.

  “Fetâ”nın konukseverliği ve eli açıklığı sonuna kadar, yani kendisinin hiçbir şeyi kalmayıncaya kadar sürer. Fütüvvet ehli, arkadaşları uğruna canını feda eder. İşte bu yüzden konukseverliğin, yiğitlik ve fedakârlığın en yüksek mertebesine fütüvvet denmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz Muhammedin ahlakı özellikleri, Peygamber Efendimizin Ahlaki Özellikleri, Hz Muhammed
 3. Ormancılık, Ormancılığın Tanımı, Açıklaması, Önemi, Özellikleri Nelerdir
 4. Tutum, Yatırım, Türk Malı Anlamı, Tanımı, Açıklaması, Özellikleri
 5. Felsefi Bilgi, Tanımı, Açıklaması, Özellikleri
 6. Etik Nedir, Tanımı, Açıklaması, özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri